Metrostav svařuje obří vrata pro Gabčíkovo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

OBRAZEM: Metrostav svařuje největší ocelová vrata v Evropě. Poputují na Slovensko

Michal Nosek

Michal Nosek

V pražských Horních Počernicích vznikají nová masivní ocelová vrata pro vodní dílo Gabčíkovo. Podle stavební společnosti Metrostav, která pracuje na modernizaci přehrady, se jedná se o největší ocelová vrata v Evropě. „O náročnosti konstrukce svědčí, že jedna ze dvou vrátní má hmotnost zhruba 570 tun,“ říká vedoucí projektu Radek Liška.

Součástí zakázky na rekonstrukci plavebních komor Gabčíkova, jejíž hodnota činí zhruba 3,75 miliardy korun, je také výměna dolních vrat. Metrostav je vyrábí v Horních Počernicích. „Dolní vrata po namontování budou dva svařence, které se zavřou pomocí hydraulických válců,“ popisuje stavbyvedoucí Vladimír Beneš. Cenu za samotná vrata stavební společnost neuvedla.

Montáž prvních konstrukcí dolních vrat na stavbě začne na konci března a bude ukončena v červenci letošního roku. Přesun dílů na stavbu do Gabčíkova proběhne pomocí speciálních podvalníků. Jen jedno křídlo spodních vrat s tloušťkou dva metry měří 22 x 18 metrů.

Generální ředitel slovenského státního vodohospodářského podniku Daniel Kvocera před zahájením rekonstrukce řekl, že plavební komory jsou v havarijním stavu na konci své životnosti.

Metrostav zahájil miliardovou rekonstrukci zdymadel největší slovenské přehrady
Putování kolem Dunaje. Vydejte se s námi fascinující krajinou evropského veletoku
Stavbaři z Metrostavu v Norsku vzdorují tmě a bouřím. Most a dva tunely jdou do finále

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!