Ocelárna ArcelorMittal se ve čtvrtletí propadla do ztráty | E15.cz

Ocelárna ArcelorMittal se ve čtvrtletí propadla do ztráty

ArcelorMittal Ostrava
ArcelorMittal Ostrava
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší světový producent oceli ArcelorMittal se ve třetím čtvrtletí propadl do čisté ztráty 711 milionů dolarů (17,7 miliardy korun). Společnost také snížila odhad provozního zisku za celý rok, což dává do souvislosti s levným čínským vývozem, který se promítl do cen oceli. Zákazníci navíc odkládají zadávání nových zakázek, uvedla firma, která vlastní rovněž přední českou ocelárnu ArcelorMittal Ostrava.

„Náročné provozní podmínky se v uplynulých měsících dále zhoršily, ve velké míře kvůli dalšímu poklesu cen oceli, což způsobily mimořádně nízké vývozní ceny v Číně,“ uvedl generální ředitel Lakšmí Mittal. Podnik také předpověděl, že světová poptávka po oceli bude letos nižší než v uplynulém roce.

Provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) ve třetím čtvrtletí klesl o zhruba 30 procent na 1,35 miliardy dolarů. Ocelárna nově předpokládá, že zisk EBITDA za celý tento rok se bude pohybovat mezi 5,2 miliardy a 5,4 miliardy dolarů. Původně počítala s výsledkem mezi šesti a sedmi miliardami USD.

Nejnovější odhad je nižší, než jaký v současnosti předpokládají analytici v anketě agentury Reuters. Ti počítají s výsledkem 5,5 miliardy USD. Čínský trh je největším producentem i spotřebitelem oceli na světě. Poptávka po oceli v Číně klesla podle tamního sdružení pro železo a ocel CISA v letošních prvních devíti měsících o 5,8 procenta. Tento propad měl za výsledek příval čínské oceli na zahraniční trhy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah