Odstávky dostaly Slovnaft do ztráty | E15.cz

Odstávky dostaly Slovnaft do ztráty

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: slovnaft.sk

Tomáš Lemešani

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenská rafinerie Slovnaft, která vlastní i síť čerpacích stanic, skončila loni v provozní ztrátě ve výši 25 milionů eur (685 milionů korun). Důvodem byly odstávky rafinerie i drastický propad ceny ropy.

Podle předsedy představenstva Slovnaftu Oszkára Világiho přišel Slovnaft kvůli propadu cen ropy o více než 90 milionů eur (2,4 miliardy korun). „Ropné odvětví bylo v závěru roku velmi silně zasaženo mimořádně prudkým propadem cen ropy i ropných produktů na komoditních burzách. Extrémní pád cen ropy se odrazil na přecenění obchodních zásob každé rafinerie či prodejce, což v případě naší skupiny znamenalo negativní efekt v částce 91 milionů eur,“ uvedl Világi.

Jak šéf Slovnaftu, který ovládá maďarská skupina MOL, doplňuje, dalším důvodem prodělku byly i nucené odstávky rafinerie z důvodu renovace technologií. Tou se Slovnaft chlubí. Loni celkově proinvestoval rekordních 242 milionů eur. „Neomezili jsme investice, které jsou i na slovenské poměry velmi výrazné a poskytují nám dobrou výchozí pozici a potenciál stabilních hospodářských výsledků pro další roky,“ okomentoval situaci na trhu Világi s tím, že se loni jednalo o mimořádně těžký rok.

Slovnaft Autor: E15

Rafinerie v Bratislavě investovala do petrochemické části výroby, a to do výstavby nového závodu na výrobu polyetylenu, kde se zaměřil zejména na zvýšení efektivity výroby a posílení ochrany životního prostředí. Slovnaft investuje průběžně. Za posledních pět let to bylo sedm set milionů eur.

V minulém roce rafinerie zpracovala 5,23 milionu tun ropy, což bylo o desetinu méně než v předchozím roce. Výroba automobilových benzinů v loňském roce meziročně klesla o jedenáct procent na 1,27 milionu tun. Produkce motorové nafty se snížila o patnáct procent na 2,56 milionu tun. Meziroční pokles o osmnáct procent na 272 tisíc tun vykázala produkce dalších petrochemických výrobků.

Prodej pohonných hmot v síti čerpacích stanic Slovnaftu zároveň propadl o osm procent a to i navzdory pokračující expanzi. Ke konci prosince loňského roku společnost provozovala 214 čerpacích stanic.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.