Odstávky jaderných elektráren srazily zisk ČEZ na 14,7 miliardy | E15.cz

Odstávky jaderných elektráren srazily zisk ČEZ na 14,7 miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetické skupině ČEZ klesl za tři čtvrtletí letošního roku meziročně čistý zisk i tržby. Čistý zisk klesl o 11 procent 14,7 miliardy korun, tržby o pět procent na 145,1 miliardy korun. Negativní vliv na výsledky měly zejména odstávky v jaderných elektrárnách, uvedli představitelé firmy na dnešní tiskové konferenci. Analytici hodnotí výsledky neutrálně, pokles čísel očekávali.

ČEZ rozšířil především v Jaderné elektrárně Dukovany kontroly svarů, v jejichž dokumentaci byly nesrovnalosti. Firma svary kontroluje i v druhé jaderné elektrárně v Temelíně. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák potvrdil dřívější odhady, že dopad odstávek kvůli kvůli kontrolám svarů v jaderných elektrárnách do letošního provozního zisku bude na úrovni tří miliard korun. Pro příští rok, kdy by měly kontroly skončit, podle něj firma odhad zatím nemá.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš doplnil, že firma dokončuje žalobu na společnost Škoda JS, která měla správu zařízení na starosti. "Měla by být podána v řádu několika málo týdnů," uvedl. Kolik bude ČEZ po firmě požadovat ale specifikovat nechtěl. Škoda JS již dříve vinu popřela.

Zejména kvůli prodlouženým odstávkám jaderných elektráren ČEZ snížil odhad celoročního provozního zisku na 56 miliard z dosavadních 58 miliard korun. Loni za celý rok ČEZ vykázal provozní zisk 65,1 miliardy korun. "Očekávali jsme menší korekci výhledu, a to k 57 miliardám korun," uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

ČEZ nadále očekává, že za celý rok vykáže čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 18 miliard korun po loňském očištěném čistém zisku 27,7 miliardy korun. "Na čistý zisk působí spousta dalších faktorů, například nižší úrokové náklady nebo kurzové rozdíly," podotkl Novák.

Podle některých analytiků zhoršení výsledků může znamenat, že společnost vyplatí akcionářům z letošního zisku menší dividendu než v předchozích letech. Letos ČEZ vyplatil stejně jako v minulých třech letech, tedy 40 korun za akcii před zdaněním. "Hrubá dividenda za rok 2016 by se dala v tomto okamžiku přibližně odhadovat na 34 až 35 korun za akcii," uvedl analytik Petr Hlinomaz. Vedení ČEZ se k dividendě dnes vyjadřovat nechtělo.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, jenž drží prostřednictvím ministerstva financí asi 70 procent akcií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah