OKD chce dohodu se státem do pátku. Jinak zváží insolvenci | e15.cz

OKD chce dohodu se státem do pátku. Jinak zváží insolvenci

Důl Frenštát
Důl Frenštát
• 
ZDROJ: dulfrenstat.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení OKD zváží návrh na insolvenci, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci, uvedla společnost New World Resources (NWR), majitel OKD. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na dalším provozu. Nezávazný termín vypršel v pátek. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil stanovení termínu za vydírání. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.

„Není možné, aby nám někdo dával ultimáta, hlavně ne následníci vlastníků OKD,“ uvedl dnes Babiš. „Firma (OKD) byla totálně vytunelovaná po všech stránkách. Peníze, majetky, byty, vlečky, vagony, všechno je pryč,“ dodal. Stát podle něj není připraven vstoupit do OKD ve stavu, v jakém firma je.

„Vláda neustále přesvědčuje veřejnost, že chce minimalizovat negativní dopad případné insolvence. Tento přístup nás proto udivuje a jsme z něj zklamaní. Chápeme, že rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna,“ uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. Podotkl, že pokud by skutečně insolvence nastala, vláda se jednání s AHG nezbaví. „Byli bychom hlavním věřitelem, takže stejně s námi jednat musí,“ řekl ČTK.

Mládek v reakci označil současné počínání AHG za brutální nátlak. „Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc,“ řekl ČTK. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík dnes uvedl, že předpokládá, že pokud by vlastníci firmy chtěli vyhlásit insolvenci a ukončit hornickou činnost, zasáhl by stát. Tak jednoduché to ale podle něj nebude, protože ze dne na den přestat těžit úplně nelze. „Samozřejmě důl je trošku jiná instituce než běžná fabrika. Tam za prvé povinností toho, kdo měl možnost těžit, je vytěžit tyto zásoby. Odpis zásob je možný se souhlasem Českého báňského úřadu, což je institut patřící státu. Z mého pohledu to tak nemůže být,“ řekl Pytlík.

Poslední schůzka

AHG také potvrdila, že se dnes uskuteční schůzka zástupců vlády s vedením OKD. „Ministři budou mít příležitost klást libovolné závěrečné otázky, než ve středu podají zprávu na zasedání vlády. Investoři jsou nadále k dispozici a apelují na vládu, aby s nimi ještě do středy jednala a hledala oboustranně přijatelné řešení současné krize, které povede ke stabilizaci společnosti OKD,“ dodal Pařík. Dnešního jednání se nezúčastní Mládek, který je až do úterý na pracovní cestě v Egyptě a Jordánsku.

Podle Babiše však půjde pouze o schůzku expertního týmu vlády, které se sám zúčastní. „Analyzujeme data, která jsme dostali (od AHG). Firma je velice složitá. Pokud vím, tak na trzích se nyní navýšila cena uhlí, a to dokonce až o čtvrtinu. Nevidím proto důvod, aby nám někdo dával nějaká ultimáta,“ dodal.

Bezcenné akcie

AHG v neděli uvedla, že ve čtvrtek nabídla českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. Mládek řekl, že za samotné akcie firma požadovala 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun). „Nedovedu si představit, že by vláda tuto koupi bezcenných akcií odsouhlasila,“ dodal.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů korun o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

¨

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery