OKD: Uhlí nyní těžíme i prodáváme nad plán | E15.cz

OKD: Uhlí nyní těžíme i prodáváme nad plán

OKD
OKD
• 
ZDROJ: OKD

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnosti OKD se v současnosti daří těžit a prodávat uhlí nad plánované limity. Tvrdí to její provozní ředitel Pavel Hadrava. Firma, která je od počátku května v insolvenci, podle něj od ledna prodala ze skládek 450 tisíc tun uhlí.

Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům přes 17 miliard korun a závazky není schopna splácet, protože její majetek nedosahuje ani sedmi miliard.

„Daří se nám překračovat plán v těžbě i v prodeji uhlí,“ řekl Hadrava. Na začátku roku měla OKD na skládkách uloženo 800 tisíc tun uhlí, nyní to je podle něj 350 tisíc tun. Podle Hadravy je těžba a prodej jediná cesta, jak provoz OKD zachovat. „Buď budeme těžit a budeme za to mít peníze, nebo končíme,“ řekl provozní ředitel.

Domnívá se také, že za květen nebude provoz OKD ztrátový. „Troufám si říct, že za květen můžeme být na nule. Je to dané i tím, že situace je velmi mimořádná. Z finančního hlediska se řeší jenom platby nutné pro bezpečnost a provoz. Nechci z toho proto dělat závěry, že květen je mustr, který bude fungovat v průběhu celého roku,“ řekl Hadrava.

Vedení firmy se podle něj podařilo stabilizovat finanční toky tak, aby lidé dostali zaplaceno. „Uděláme vše pro to, abychom měli peníze na výplaty. V současné době nám nikdo nepomáhá. Kolik uhlí si vykopeme a prodáme, tak tolik peněz máme,“ řekl. OKD zaměstnává zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí i své předluženosti. Soudu se už přihlásilo přes 170 věřitelů a ohlásili pohledávky dohromady za víc než 11 miliard korun. Největší pohledávky, za více než deset miliard korun, u soudu přihlásila londýnská banka Citibank, která je agentem držitelů dluhopisů.

Dluží i městům

Do insolvenčního řízení se přihlásí i město Karviná, která bude požadovat zhruba 200 milionů korun. Tato suma vyplývá ze smlouvy mezi městem a OKD z roku 2010, která řeší příspěvek OKD na rozvoj města a podporu kultury a sportu do roku 2020. Podobně to udělala i města Orlová a Doubrava.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Ta je zřejmě také hlavním věřitelem OKD. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark už dříve uvedl, že 13 ze 17 miliard korun dluhů OKD jsou závazky v rámci skupiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah