OMV koupí podíl v jednom z největších polí s plynem v Rusku

OMV

OMV Zdroj: omv

Sídlo OMV ve Vídni
2
Fotogalerie

Rakouská energetická skupina OMV koupí zhruba čtvrtinový podíl v jednom z největších ruských polí s plynem Južno-Russkoje za 1,75 miliardy eur (47,3 miliardy korun) od firmy Uniper. Pro OMV je to velká expanze a Uniper díky prodeji získá tolik potřebnou finanční injekci.

Transakce by se měla dokončit do konce letošního roku. OMV dodala, že dohoda sníží produkční náklady a zvýší těžební portfolio firmy o 100 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně.

Dalšími spoluvlastníky pole Južno-Russkoje jsou firmy Gazprom a Wintershall, divize německé společnosti BASF. Nejvyšší kapacita těžby z pole je 25 miliard metrů krychlových ročně a plyn z pole je důležitým zdrojem plynovodu Nord Strem, který dodává ruský plyn do Německa.

Uniper se loni oddělil od německé ekonomické firmy E.ON. Dohoda je pro firmu důležitým krokem v jeho plánu prodat do roku 2018 majetek za nejméně dvě miliardy eur. Prodej má firmě pomoci oživit stagnující podnikání.

Uniper i po prodeji podílu zůstane aktivní na ruském energetickém trhu, kde má díky majoritnímu podílu ve firmě Unipro zhruba pětiprocentní podíl na ruském trhu výroby elektřiny. S Gazpromem má také dohodu o zajištění dodávek plynu do Evropy, napsala agentura Reuters.