OPEC rozhodl o výrazném snížení těžby ropy. Čeká na souhlas Ruska

Zařízení ropného obra Saudi Aramco

Zařízení ropného obra Saudi Aramco Zdroj: Reuters

Zařízení ropného obra Saudi Aramco
Zařízení ropného obra Saudi Aramco
Zařízení ropného obra Saudi Aramco
Vídeňské sídlo organizace OPEC
Vídeňské sídlo organizace OPEC
6
Fotogalerie

Organizace zemí vyvážejících ropu se dohodla na snížení těžby suroviny o 1,5 milionu barelů denně. Snížení je ale podmíněno souhlasem Ruska a pokud bude schváleno, bude to nejvýraznější redukce těžby od krize v roce 2008, uvedla agentura Reuters. Dohodnutý objem se týká skupiny OPEC+, která zahrnuje jak členské země kartelu, tak jejich spojence, právě včetně Ruska. Rozhodující jednání se čeká v pátek.

Skupina OPEC+ teď omezuje těžbu asi o 2,1 milionu barelů denně, jejich dohoda platí do konce března. Toto snížení by podle ministrů mělo zůstat v platnosti až do konce roku, což prosazovala zejména Saúdská Arábie. Nově dohodnutých 1,5 milionu barelů by platilo nad rámec současných škrtů, a to až do června. OPEC uvedl, že z navrhovaného objemu 1,5 milionu barelů by 500 tisíc barelů připadlo na země mimo OPEC.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak dnes novinářům v Moskvě řekl, že předpokládá, že se k dvoudennímu jednání ve Vídni připojí v pátek. O postoji Ruska k dalšímu omezování produkce ropy nechtěl mluvit. Saúdská Arábie a další členové OPEC se už ve středu snažili zajistit si pro další omezení těžby ropy předběžný souhlas Ruska, žádného příslibu se jim ale z Moskvy nedostalo.

Ruský ministr financí Anton Siluanov později upozornil, že Rusko se s kartelem OPEC ještě na ničem nedohodlo a že je připraveno i na pokles cen ropy. Ten by se podle analytiků pravděpodobně dostavil, kdyby OPEC a Rusko nakonec v pátek žádnou dohodu nestvrdily.

OPEC se omezováním těžby ropy snaží podpořit cenu suroviny. K dalšímu snížení těžby členské státy vede zejména epidemie nového typu koronaviru, která v mnoha zemích omezila ekonomickou aktivitu, a tím i poptávku po ropě. Ceny od začátku roku klesly asi o 20 procent. Severomořský Brent, který je považován za referenční typ ropy pro celý svět, se nyní prodává zhruba za 51 dolarů za barel. Koncem prosince stál asi 68 dolarů a loni na jaře skoro 75 dolarů.

OPEC na konci roku 2008 rozhodl o jednorázovém snížení těžby o rekordních 2,2 milionu barelů denně. Reagoval tehdy na výrazný pokles poptávky v důsledku globální krize.

V reakci na zprávu, že se členové OPEC dohodli na snížení těžby, se cena Brentu zvýšila asi o půl procenta na 51,50 dolaru za barel. Původně se totiž předpokládalo, že rozsah snížení se bude pohybovat kolem jednoho milionu barelů denně. Později ale ropa o zisky přišla a po 15:00 se Brent prodával zhruba za 51 dolarů. Proti předchozímu dni tak už mírně ztrácel.

Cena ropy Brent v posledním roce

Cena ropy Brent v posledním roceCena ropy Brent v posledním roce|Tradingeconomics.com

V celém světě se aktuálně těží zhruba 100 milionů barelů ropy denně, z toho na OPEC připadá méně než třetina. Pokles cen má nepříznivé dopady na rozpočet mnoha těžebních zemí, což se týká zejména Saúdské Arábie. Ta se v poslední době snaží svou ekonomiku transformovat, aby byla na těžbě ropy méně závislá.

OPEC se předloni dohodl na snížení těžby o 1,2 milionu barelů denně a loni v prosinci dobrovolné omezení prohloubil na 1,7 milionu barelů, což platí do konce letošního března. Saúdská Arábie těžbu nad rámec dohody omezuje o dalších 400 tisíc barelů, takže celkem omezení těžby činí zhruba 2,1 milionu barelů denně. Rusko už dalo najevo, že je ochotno bavit se o prodloužení tohoto objemu, dalším škrtům nakloněno není.