Rusko není ochotno podpořit další snížení těžby ropy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ropa prudce zlevňuje, její vývozci se nedokáží shodnout na omezení těžby

ČTK, vaj

Fiasko. Tak lze charakterizovat páteční rozhovory Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců na téma rozsáhlejšího snížení těžby suroviny. Její ceny ropy kvůli krachu jednání vykazují pokles o více než osm procent. 

OPEC navrhoval snížení těžby o dalších 1,5 milionu barelů denně. Z toho mělo půl milionu barelů připadnout na Rusko a další nečlenské země. Rusko se však podle zdrojů agentury Reuters k návrhu odmítlo připojit.

Skupina zahrnující OPEC a jeho spojence, která se označuje jako OPEC+, nyní omezuje těžbu o 2,1 milionu barelů denně. Současná dohoda platí do konce března. "Od 1. dubna neplatí pro členy i nečleny OPEC žádné restrikce," uvedl po skončení rozhovorů ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Čínské továrny obnovují provoz. Výrobce iPhonů chce jet do konce měsíce na plný výkon

OPEC chtěl dodatečným snížením těžby reagovat na negativní vliv epidemie nového typu koronaviru na poptávku. Návrh OPEC předpokládal, že dosavadní omezení produkce by zůstalo v platnosti až do konce roku. Dodatečné snížení o 1,5 milionu barelů mělo podle návrhu prosazovaného především Saúdskou Arábií platit od dubna do června.

"Jednání členských států aliance OPEC+ o hlubších těžebních škrtech skončilo fiaskem. Producentské státy se nejenže nebyly schopny dohodnout na dodatečném omezení těžby v reakci na šíření koronaviru, ale padnout nechaly i dosavadní produkční škrty v rozsahu 2,1 milionu barelů denně, kterým vyprší platnost na konci března," uvedl analytik Dominik Rusinko ze společnosti ČSOB.

OPEC rozhodl o výrazném snížení těžby ropy. Čeká na souhlas Ruska

"Pokud se producenti rychle nedohodnou na nové podobě škrtů, akutně hrozí, že ropný trh bude zaplaven ropou. Pravdou totiž je, že OPEC+ by zřejmě nebyl s to zcela eliminovat přebytek ropy na trzích ani při podstatně hlubších těžebních škrtech, natož v situaci, kdy na stole není vůbec žádná dohoda," dodal Rusinko. V takovém případě by podle něj přebytek ropy na trzích mohl výrazně přesáhnout hranici jednoho milionu barelů denně, což by bylo srovnatelné s obdobím kolapsu cen ropy v letech 2014-2015. "To z fundamentálního pohledu pochopitelně zvyšuje riziko pokračujícího propadu cen ropy, které by nemusely najít dno ani u hranice 40 dolarů za barel," uzavřel Rusinko.

Podle íránského ministra pro ropu bude kvůli koronaviru obtížné vbrzku uspořádat případné další setkání členů OPEC s ostatními producentskými státy. Dohody by ale mohli dosáhnout prostřednictvím videokonference, dodal politik.

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!