Opel kvůli krizi krátí pracovní dobu | E15.cz

Opel kvůli krizi krátí pracovní dobu

Opel
Opel
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilka Opel je blízko k dohodě o zkrácení pracovní doby ve dvou německých továrnách, jež zaměstnávají celkem 16 500 lidí. Oznámila to firma, která se nyní potýká s poklesem poptávky na evropském trhu.

Opel je evropskou divizí největší americké automobilky General Motors. Evropské aktivity GM v loňském roce prodělaly 747 milionů dolarů (přes 15 miliard korun), protože slabé ekonomické podmínky zasáhly prodej automobilů, napsala agentura Reuters.

Opel hodlá zkrátit pracovní dobu v hlavní továrně v Rüsselsheimu a v závodě na výrobu součástek v Kaiserslauternu na 31 hodin z 35 hodin týdně. Pokud se vedení na tomto kroku se zástupci zaměstnanců dohodne, může automobilka požádat o státní podporu v rámci programu „Kurzarbeit“. Vláda se tímto programem snaží přimět firmy, aby nahrazovaly propouštění zaměstnanců pouhým zkracováním jejich pracovní doby.

Opel se v uplynulých letech dostal do existenčních problémů a skupina GM chystala jeho prodej. Z toho nakonec sešlo a GM se rozhodla Opel vlastními silami restrukturalizovat. Opel již v rámci restrukturalizace uzavřel továrnu v belgických a zrušil 8000 pracovních míst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah