Pád provozního zisku skoro o třetinu. Škoda Auto v pololetí doplatila na růst nákladů

Montážní linka Škody Octavia

Montážní linka Škody Octavia Zdroj: Škoda Auto

Provozní zisk automobilky Škoda Auto za prvních šest měsíců letošního roku klesl na 676 milionů eur z loňských srovnatelných 974 milionů eur. Pokles způsobily hlavně vyšší náklady na výrobu a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Na výsledky má vliv také rusko-ukrajinský konflikt. Ve výsledkové zprávě to oznámil mateřský koncern Volkswagen.

Tržby za leden až červen zůstaly téměř beze změny, činily 10,2 miliardy eur (250,4 miliardy korun). Škoda Auto dodala zákazníkům 360 559 vozů, což je o 30 procent méně než před rokem. Pokles prodeje v Evropě částečně kompenzoval růst v Indii. Zvýšil se zejména prodej modelu Enyaq iV.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale také v Číně, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích.

Začátkem března Škoda Auto oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a v Nižném Novgorodu a zastaví export aut do Ruska. V loňském roce pro ni bylo Rusko druhým největším trhem.

List Vedomosti s odvoláním na informovaný zdroj ve středu napsal, že Volkswagen zvažuje prodej svého závodu v Kaluze kazašskému výrobci automobilů Asia Auto. Ten má licenci na výrobu vozů Volkswagen a Škoda.

Podívejte na výrobu Škody Octavia

Video placeholde
Výroba Škody Octavia • První Boleslavská

Provozní zisk mateřského koncernu Volkswagen bez mimořádných položek se v prvním pololetí zvýšil o 16,1 procenta na více než 13 miliardy eur. Tržby vzrostly o dvě procenta na 132,3 miliardy eur.