Pardubická ERA dodá letištní systém do iráckého Kurdistánu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Pardubická ERA dodá letištní systém do iráckého Kurdistánu

ČTK

Pardubická společnost ERA vyrobí pro letiště v iráckém Kurdistánu systém, který bude sledovat letadla v nízkých letových hladinách až do vzdálenosti 50 námořních mil (asi 93 km). Předpokládá se, že systém bude uveden do provozu v prvním čtvrtletí příštího roku. Informovala o tom informovala Lenka Stejskalová Reichová z firmy. Hodnotu zakázky společnost nezveřejnila.

"Sulajmánía leží v údolí mezi horami, takže letový provoz není možné sledovat pomocí radaru. Multilaterační systém je schopen fungovat a poskytovat letové informace bez podpory klasického radaru," uvedla Stejskalová Reichová.

Systém je odolný i v extrémních teplotách, od minus deseti do 50 stupňů Celsia, a má nízkou spotřebu energie. Stanice ERA umístí na kopce v okolí údolí, kde se nachází letiště. Mezinárodní letiště Sulajmánía zahájilo provoz v roce 2005. Leží 15 kilometrů od města Sulajmánía a má tři terminály.

Autonomní irácký Kurdistán je složen ze čtyř provincií na severu země - Dahúk, Halabdža, Irbíl a Sulajmáníja. Na rozloze 41 700 kilometrů čtverečních tam žijí asi tři miliony lidí. Kurdové v Iráku mají vlastní správu - mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílely na bojích proti IS v Iráku i Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.

Firma ERA patří zbrojařské skupině Omnipol. Společnost se orientuje na systémy pasivní radiolokace pro civilní i vojenské účely. Za dvě dekády své existence instalovala přes 100 systémů ve více než 60 zemích pěti kontinentů.

Aero Vodochody hlásí pokrok ve vývoji nového letounu, firma získala důležitý certifikát
Ryanair plánuje výrazně zvýšit provoz v Praze

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!