Pivovary Lobkowicz výrazně snížily ztrátu

Pivo Vévoda z Pivovarů Lobkowicz

Pivo Vévoda z Pivovarů Lobkowicz Zdroj: Pivovary Lobkowicz

V přelomovém loňském roce, v němž Pivovary Lobkowicz Group (PLG) vstoupily na pražskou burzu, vykázala skupina ztrátu 44,5 milionu korun. To je o třetinu méně než o rok dříve a nejméně za několik posledních let, kdy ztráty přesahovaly i sto milionů korun ročně. Vyplývá to z konsolidované výroční zprávy jednoho z pěti největších tuzemských pivovarnických uskupení, kterou má deník E15 k dispozici.

„Nejvýznamnějším vlivem bylo snížení výše úrokových nákladů, neboť akcionářské půjčky byly v květnu roku 2014 kapitalizovány,“ uvedla mluvčí Renata Melíšková. Půjčkami byly přitom hrazeny ztráty z dřívějších let. Vedení holdingu sdružujícího sedm regionálních pivovarů je s výsledky spokojeno. Hlavně díky nárůstu tržeb o necelá čtyři procenta na 1,2 miliardy korun a výstavu o necelých pět procent na 894 tisíc hektolitrů.

Za nárůstem tržeb stojí podle výroční zprávy vyšší prodej lahvového piva, zejména prostřednictvím řetězce Lidl, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Bulharsku, Maďarsku, Chorvatsku a Polsku. Nárůst byl dán nejen prodejem privátních značek vyráběných pro řetězce, ale i hlavními značkami z portfolia PLG.

Hospodářské výsledky PLG
2010 2011 2012 2013 2014
Tržby (v mld. korun) 1,28 1,06 1,16 1,16 1,20
Ztráta (v mil. korun) 111,10 160,90 66,30 73,80 49,10

V letošním roce se hodlá skupina v souladu se sliby při vstupu na burzu nadále zaměřovat na získávání zákazníků mezi restauracemi a hospodami vyšší úrovně. Chce se věnovat i posilování exportu, který je obecně pro tuzemské pivovary v posledních letech v době stagnace či poklesu tuzemské spotřeby tahounem růstu produkce. Samotná PLG loni zaznamenala nárůst vývozu o pětinu.

Loňský vstup na burzu – PLG je jedinou tuzemskou obchodovanou společností z branže – ocenil firmu na 1,87 miliardy korun. První den obchodování akcie zakončily na 162,8 koruny na kus, od té doby mírně vzrostly.

Akcie PLGAkcie PLGAkcie PLG | Kurzy.cz