Plynovod Nord Stream 2 je téměř hotový, dokončení ale brání dánské úřady

Loď budující plynovod Nord Stream 2

Loď budující plynovod Nord Stream 2 Zdroj: Reuters

Nord Stream 2
Nord Stream 2
Nord Stream 2
Stavba plynovodu Nord Stream 2
Stavba plynovodu Nord Stream 2
11
Fotogalerie

Bouřlivě diskutovaný plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko s Německem po dně Baltského moře, je už z více než tří čtvrtin hotový. Každý den se navíc rozrůstá o další tři až čtyři kilometry. Už na konci roku by tak plynovod, který ostře kritizují například Spojené státy, měl být uveden do provozu. Tyto plány ale mohou vážně narušit dánské úřady, které zatím nevydaly povolení pro stavbu v dánských vodách.

„Zatím jsme položili více než 1900 kilometrů, tedy přes tři čtvrtiny plynovodu,“ sdělil komunikační poradce projektu Steffen Ebert. Celkem je na zdvojené potrubí, které v zásadě kopíruje trasu dosavadního plynovodu Nord Stream, potřeba položit 2460 kilometrů trubic.

Projekt za osm miliard eur (207 miliard korun), z nichž už byla velká většina proinvestována, je podle Eberta kompletně hotový ve svém ruském a finském úseku. Ve švédských vodách aktuálně působí speciální pokládací loď, z níž 24 hodin denně na dno Baltu sjíždějí 12 metrů dlouhé a 24 tun vážící ocelové trubice s několika ochrannými vrstvami. Kratší úsek plynovodu je potřeba dodělat také v německé části, kde nakonec vyústí u přímořské obce Lubmin v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Největším problémem plynovodu, který nezastavila ani kritika USA, ani dalších zemí jako jsou Polsko nebo Ukrajina, podle nichž příliš zvyšuje závislost na Rusku, jsou nyní vody dánské. V nich totiž ruský plynárenský koncern Gazprom a pětice jeho evropských partnerských firem stále nemohou stavět. Ani jednu z dvojice jejich žádostí totiž zatím dánské úřady definitivně neposvětily, i když podle Eberta projekt splňuje všechny technické a ekologické požadavky.

„Nord Stream 2 bude nadále konstruktivně spolupracovat s dánskými úřady, aby zajistil brzké schválení jedné z tras,“ ujišťuje Ebert, podle něhož konsorcium firem stále počítá s dokončením plynovodu do konce letošního roku. Riziko možného zpoždění si ale připouští. Podle agentury Reuters, která se odvolává na dopis Nord Stream 2 dánským úřadům, by mohlo být až osmiměsíční.

Na nový plynovod na německé pevnině naváže taktéž nové vedení Eugal, které bude většinu ruského zemního plynu z Nord Stream 2 směřovat do Česka, odkud bude veden dále do Evropy. Eugal bude kopírovat trasu plynovodu Opal, který je napojen na první trasu Nord Stream.

Právě Opal se v poslední době stal stejně jako Nord Stream 2 terčem politických sporů. Minulý týden Soudní dvůr Evropské unie vyhověl stížnosti Polska na Evropskou komisi kvůli tomu, že v roce 2016 Rusku umožnila rozšíření kapacity tohoto plynovodu. Provozovatelé plynovodu už v důsledku soudního rozhodnutí snížili množství transportovaného plynu o 40 procent.

Prohlédněte si, kudy má Nord Stream 2 vést: