Rosněfť zvýšila čtvrtletní zisk o téměř padesát procent | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rosněfť zvýšila čtvrtletní zisk o téměř padesát procent, pocítila ale potíže kolem Družby

ČTK

Největší ruská ropná společnost Rosněfť ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 48,1 procenta na 194 miliardy rublů (68 miliard korun). Příjmy se zvýšily o 2,8 procenta na 2,135 bilionu rublů (748,1 miliardy korun). K vysokému růstu přispěly z velké části odpisy majetku v prvním čtvrtletí, negativní dopad na hospodaření naopak měly potíže kolem ropovodu Družba, informovala firma. 

Růst příjmů podpořily hlavně vyšší ceny ropy, naopak negativní dopad měly potíže s přepravou suroviny ropovodem Družba. Kvůli znečištění ropy z letošního jara byla přeprava potrubím několik týdnů zastavena. Družbou teče ropa hlavně do zemí střední Evropy, včetně České republiky.

Hrubý provozní zisk EBITDA se mezičtvrtletně snížil o šest procent na 515 miliard rublů, hlavně kvůli vyšším vývozním clům a omezení dodávek kvůli potížím Družby. Firma však uvedla, že se jí podařilo snížit dluh. Od začátku roku dluh klesl o 14 procent, což je o více než 800 miliard rublů, poznamenala agentura Reuters.

Rosněfť je podle objemu produkce největší ropnou společností na světě s akciemi na burze. Podíl 19,75 procenta ve firmě drží britská energetická společnost BP.

Americké sankce přihrály ruskému ropnému průmyslu téměř miliardu dolarů
OKD se připravuje na prodloužení těžby ve dvou dolech

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!