Podivínský: Miliarda na sanaci ostravských lagun je pouze startovací | E15.cz

Podivínský: Miliarda na sanaci ostravských lagun je pouze startovací

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliarda korun, která poputuje na další sanaci ropných lagun v Ostravě, je pouze na zahájení projektu a nejnutnější práce. Uvedl to ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský. Peníze mají pomoci zmírnit důsledky očekávaného propouštění v Moravskoslezském kraji. Vyčlenění miliardy z rozpočtu ve středu schválila vláda.

Sanaci lagun má na starosti státní podnik Diamo. Ředitel společnosti Jiří Jež uvedl, že další práce na likvidaci lagun zřejmě nezačnou dříve než v druhé polovině příštího roku.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Jejich čištění provázejí neustálé problémy, například s likvidací paliva vyrobeného z vytěžených kalů. Práce, které už stály kolem tří miliard korun, se více než před rokem zastavily. Vytěženo bylo zhruba 200 tisíc tun kalů, avšak zjistilo se, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se nepočítalo.

Další miliarda je podle Podivínského prvním krokem likvidace kalů, které nebyly zjištěny při prvním průzkumu lagun. „Samozřejmě ta finanční náročnost bude větší, ale vláda rozhodla o tom, že se projekt nastartuje. A je to jenom jeden z projektů sanace starých ekologických zátěží z portfolia, které chce vláda předložit na zmírnění sociálních důsledků předpokládaného uzavírání Dolu Paskov,“ řekl Podivínský.

Ředitel Diama uvedl, že podnik vypíše výběrové řízení na firmu, jež bude laguny likvidovat, jen co dostane od ministerstev průmyslu a obchodu a financí souhlas se zadávacími podmínkami. „Proces ale může trvat i rok. Záleží na tom, jestli se třeba někdo odvolá, jsou tam zákonné lhůty,“ řekl Jež.

Dosud sanaci lagun pro Diamo provádělo sdružení Čistá Ostrava. Jeho vedoucím členem je společnost Geosan Group, jejíž mluvčí Vlasta Končelová uvedla, že se výběrového řízení budou chtít zúčastnit. „Zatím ale nejsou známé žádné podmínky. Jak s tím Diamo naloží, to je alfou a omegou,“ poznamenala.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah