Pokles prodejů aut v Rusku značně zpomalil, v únoru činil 13 procent | E15.cz

Pokles prodejů aut v Rusku značně zpomalil, v únoru činil 13 procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Francisco Anzola via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Prodej nových osobních aut v Rusku se v únoru meziročně snížil o 13,4 procenta na 111 145 vozů. Tempo poklesu prodeje však výrazně zpomalilo. Vyplývá z údajů podnikatelského sdružení AEB. Propadu odbytu se nevyhnul ani český výrobce Škoda Auto.

Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Za první dva měsíce se prodej propadl o 20,8 procenta na 193 072 vozů, napsala agentura Reuters.

Prodej Škody se v únoru snížil o 27 procent. Největším prodejcem zůstal domácí AvtoVAZ, výrobce vozů Lada, jeho prodej však rovněž klesl, a to o 19 procent. Z velkých značek se podařilo zvýšit prodej pouze Toyotě a Fordu.

„Tempo meziročního poklesu viditelně zpomaluje a minus 13 procent je nejnižší hodnota za 14 měsíců,“ uvedl předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Loni se v v Rusku prodalo 1,6 milionu nových vozů, což bylo o 36 procent méně než předloni

Upozornil, že z velké části je to způsobeno nízkým objemem prodeje ve stejném období předchozího roku. Nicméně i tak je to podle něj vítaná zpráva před jarním obdobím, které bývá pro prodej aut jedním z nejdůležitějších.

Loni se v v Rusku prodalo 1,6 milionu nových vozů, což bylo o 36 procent méně než předloni. Letos by prodej mohl podle odhadů klesnout o zhruba pět procent na 1,53 milionu aut.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v lednu řekl, že vláda se rozhodla dále podpořit automobilový sektor. Podle ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova by vláda letos na pomoc tomuto odvětví mohla vynaložit celkem 45 miliard rublů (15,7 miliardy korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.