Polsko oživuje plány na výstavbu jaderné elektrárny | E15.cz

Polsko oživuje plány na výstavbu jaderné elektrárny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tennessee Valley Authority

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polsko plánuje oživit plány na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi. Elektrárna o výkonu kolem jednoho gigawattu (GW) by měla být postavena v příštích deseti letech, uvedlo polské ministerstvo pro energetiku.

Projekt jaderné elektrárny byl představen poprvé v roce 2009. Jeho cílem bylo najít nové alternativy výroby elektřiny k vysoce znečišťujícím uhelným elektrárnám, které mají hlavní podíl na produkci elektřiny v zemi. Projekt však nabral řadu zpoždění kvůli klesajícím cenám elektřiny a jadernému neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011, které mělo dopad na podporu veřejnosti.

„V současnosti ministerstvo připravuje plán výstavby prvního jaderného bloku o výkonu zhruba jednoho GW, který bude postaven v příštích deseti letech,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. I nadále mají však zůstat hlavním zdrojem energie v Polsku uhelné elektrárny, moderní a nízkoemisní.

Polsko má nyní v plánu výstavbu pěti elektráren na uhlí o výkonu více než pět GW. Podle ministerstva potřebuje země pro zajištění energetické bezpečnosti další tři uhelné elektrárny. Současná instalovaná kapacita v Polsku činí 40 GW. Většinu tvoří zastaralé uhelné elektrárny, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah