Poprvé s obří tureckou elektrárnou Alpaslan. Zisk české skupiny Energo-Pro vzrostl o dvě třetiny

Elektrárna Alpaslan 2

Elektrárna Alpaslan 2 Zdroj: Energo-Pro

Český kolos hydroelektráren a distribučních soustav Energo-Pro má za sebou jeden z nejvýznamnějších milníků své historie. Globálně rozkročená společnost poprvé do svých výsledků započítala i výkon nově postavených nebo zakoupených elektráren v Turecku a Španělsku, a právě tyto zdroje jí podstatně vylepšily hospodaření. Skupina podnikatele Jaromíra Tesaře v prvním čtvrtletí tohoto roku vytvořila provozní zisk EBITDA 107,6 milionu eur, v přepočtu zhruba 2,7 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o šedesát procent. Téměř osmdesát procent z tohoto růstu přinesly firma Xeal, která zastřešuje španělskou kaskádu elektráren, a turecká Murat Nehri s elektrárnou Alpaslan 2.

Hlavním důvodem lepších výsledků je masivní nárůst výroby elektřiny. Celkový objem energie z vodních elektráren z portfolia Energo-Pro za první čtvrtletí dosáhl 1,2 terawatthodiny, což představuje meziroční nárůst o 160 procent. Objem výroby nově zahrnuje 228 gigawatthodin elektřiny vyrobené španělskou společností Xeal, k jejíž akvizici došlo loni v říjnu, a 201 gigawatthodin elektřiny, již vyprodukovala turecká společnost Murat Nehri, kterou Energo-Pro koupilo letos v lednu. I bez těchto nových akvizic by však vzrostla výroba o 67 procent, píše společnost v tiskové zprávě.

Generální ředitel skupiny Petr Milev zdůraznil nejen vliv nových akvizic, ale právě i výkonnost starších aktiv: „Velmi dobrých výsledků dosáhly například naše elektrárny v Gruzii, a to jak díky vyššímu objemu vyrobené elektřiny, tak i příznivějším cenám.“ Naopak v oblasti distribuce a prodeje elektřiny se gruzínskému byznysu firmy nedařilo. „Po několika letech nadprůměrně pozitivních výsledků zde došlo k určité normalizaci,“ komentuje Milev. V řeči čísel to znamená, že hrubý provozní zisk z tohoto segmentu klesl o více než polovinu, na 9,6 milionu eur. Důvodem jsou podle zprávy nižší výkupní tarify za distribuci a dodávky elektřiny, vyšší ceny nakupované elektřiny a vyšší provozní náklady.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!