Poslední podporu obnovitelných zdrojů by Komise mohla schválit do února, tvrdí MPO | E15.cz

Poslední podporu obnovitelných zdrojů by Komise mohla schválit do února, tvrdí MPO

ČTK

Podporu zbývajících českých obnovitelných zdrojů by mohla Evropská komise schválit do února příštího roku. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně ministra průmyslu pro sekci energetiky Lenka Kovačovská. Schválení Evropské komise, takzvaná notifikace, zatím chybí zdrojům kombinované výroby elektřiny a tepla spuštěným od začátku roku 2013.

"Doufáme, že zbývající notifikace budou vydány v lednu nebo únoru 2017," řekla Kovačovská. Podle dřívějšího vyjádření předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové jde zhruba o pět procent českých kombinovaných zdrojů.

Podle dat operátora trhu s elektřinou činila loni celková podpora kombinovaných zdrojů v ČR asi 1,9 miliardy korun. Chybějící schválení se tak týká maximálně podpory v řádu nižších stovek milionů korun. Vitásková už dříve uvedla, že tyto zdroje budou mít na výplatu nárok, až schválení z Bruselu získají.

V polovině prosince ERÚ do svých cenových rozhodnutí zahrnul podporu obnovitelným zdrojům spuštěným v období 2006 až 2012. Šlo o převážnou většinu ze zdrojů, u kterých dříve odmítal podporu pro příští rok vypsat. Také výplatu peněz těmto zdrojům podmiňoval ERÚ schválením Evropské komise.

Komise to učinila na konci listopadu. Provozovatelé zmíněných zdrojů tak mají příští rok nárok na zhruba 40 miliard korun. Těsně před Vánoci se schválení podpory pro příští rok dočkaly kombinované zdroje spuštěné do konce roku 2012.

Kovačovská potvrdila dřívější informace, podle kterých Komise požaduje u výplaty podpor zeleným zdrojům po České republice do února 2019 zavedení mechanismu proti nadměrné podpoře, takzvané překompenzaci.

Všechny zprávy ze světa energetiky najdete zde >>>

"To, co jsme notifikovali, bylo schéma provozní podpory elektřiny. Komise po nás požaduje zjistit, zda kromě podpory podle tohoto schématu daný konkrétní subjekt dostával i nějakou jinou podporu, především investiční. Je potřeba zajistit, aby kombinace těch podpor nezpůsobovala překompenzaci," uvedla.

Upozornila, že Evropská komise však uznává pravidlo, že individuální přezkumy se neprovádí u zdrojů, jejichž součet podpor během tří let nepřekročí 200 tisíc eur. U hlavního "balíčku" zdrojů, který obdržel notifikaci v listopadu, je podle ní takových subjektů zhruba 87 procent.

Ministerstvo podle ní zařadí mechanismus do novely zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou chce příští rok začít připravovat. Jak konkrétně by měla vypadat, ale nespecifikovala. "Musíme si vydiskutovat všechny výhody i nevýhody všech možných řešení," dodala.

Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na loňských 43,5 miliardy korun. Celkem tak bylo na podporu zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!