Potíže ČEZ v cizině nekončí: v Rumunsku hrozí ztráta miliard na dotacích | E15.cz

Potíže ČEZ v cizině nekončí: v Rumunsku hrozí ztráta miliard na dotacích

Český energetický gigant ČEZ obnovil výstavbu větrného parku na jihu Rumunska. Ilustrační foto.
Český energetický gigant ČEZ obnovil výstavbu větrného parku na jihu Rumunska. Ilustrační foto.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Elektrárenská společnost ČEZ čelí dalším problémům v zahraničí, konkrétně v Rumunsku může přijít o značnou část peněz z dotací. Rumunské úřady totiž připravují změnu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Změna by měla nastat v červenci, nejčernější scénář prý počítá se ztrátou až 100 milionů eur ročně (zhruba 2,5 miliardy korun). Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Zástupci české firmy se účastní jednání a čekají na výsledky. Po Albánii a Bulharsku je tak Rumunsko třetí zemí v regionu, kde má ČEZ potíže. Podle mluvčí společnosti ČEZ Barbory Půlpánové ale firma žádné výpočty zatím nemá.

„Nevíme, jaká kombinace bude, či nebude přijata. Čekáme na výsledky jednání, kterých se účastníme,“ řekla listu. Kromě toho, že je ČEZ distributorem elektřiny v jedné z oblastí, má v Rumunsku zásadní investici v hodnotě 1,1 miliardy eur - větrný park Fantanele a Cogealac o výkonu 600 MW elektřiny.

Větrné elektrárny budou možná mít výjimku, doufá ČEZ

Rumunská vláda se nyní více kloní ke snížení podpory u fotovoltaiky a vodních elektráren, ale nikoli u větru. Regulační úřad má svůj návrh představit na přelomu března a dubna, píšou HN.

V Rumunsku jsou obnovitelné zdroje podporovány takzvanými zelenými certifikáty, jejichž počet a hodnotu určuje zákon. Právě ten se ale teď má změnit. Podle deníku je nyní hodnota jednoho certifikátu v rozmezí 27 až 55 eur a v případě větrné energie je možné čerpat dva certifikáty na jednu MWh. V současné době se v průměru na jeden certifikát získá 54 eur. Nová rumunská vláda a většina expertů se shodují, že takovou podporu si rumunský státní rozpočet nemůže dovolit.

Konzultační společnost Candole uvedla, že v nejhorším případě, kdy by dotace na jednu megawatthodinu klesla z dnešních 110 eur (dva certifikáty po 55 eurech) na 30 eur (jeden certifikát za 30 eur), by ČEZ mohl přijít až o sto milionů eur ročně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.