Potřebuje armáda nové vrtulníky? Sovětské helikoptéry slouží už desítky let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Potřebuje armáda nové vrtulníky? Sovětské helikoptéry slouží už desítky let

Karel Pučelík

Karel Pučelík

V současnosti probíhá tendr na výměnu vrtulníků české armády. Stávající stroje patří ještě do éry Varšavské smlouvy, vojáci je užívají několik desetiletí.

Vrtulníky z produkce ruského Ulan-urdského leteckého závodu se v různých verzích vyrábí už téměř půl století. První místní vrtulník, který byl vyroben pro sovětskou Rudou armádu, nese označení Mi-8.

Model Mi-17 je primárně vývozním kusem a je o něco mladší než zmíněný sovětský stroj. O žádnou novinku se ale nejedná. První exempláře "sjely" z výrobní linky v roce 1981. Od té doby byly vrtulníky Mi-17 různě vylepšovány. Postupem času se rozšířily do několika desítek zemí.

Postarší helikoptéra patří do arzenálu české armády i v současnosti. Využívá ji ale mnoho dalších zahraničních ozbrojených složek - slovenské, afghánské nebo ruské. Objevují se i v civilním provedení.

Česká armáda plánuje užívat Mi-17, které NATO označuje kódem Hip, do roku 2023. Na jejich nástupce si bude muset počkat nejméně do roku 2020. Nahradit by je mohly výrobky značek Bell nebo Agusta Westland.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!