Vlaky na východě Čech zrychlí, trať mezi Pardubicemi a Hradcem dostane druhou kolej | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vlaky na východě Čech zrychlí, trať mezi Pardubicemi a Hradcem dostane druhou kolej

Michal Tomeš

Michal Tomeš

Železniční spojení mezi Hradcem Králové a Pardubicemi je blíže významnému zlepšení. Ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko o vlivu na životní prostředí EIA ke zdvoukolejení úseku mezi Pardubicemi a Stéblovou. Výši investice odhaduje SŽDC na téměř 1,7 miliardy korun.

Rekonstrukci a úpravu trati si vyžádaly složité dopravní podmínky. Kvůli současnému jednokolejnému provozu na sebe totiž musejí vlaky čekat, což se má po výstavbě nové koleje o délce přibližně devíti kilometrů změnit. Vlaky by zde měly jezdit přibližně v půlhodinových intervalechh.

Úředníci přitom neočekávají, že by měla druh kolej významnější vliv na život obyvatel nebo živočichů v lokalitě. „Realizací záměru zdvoukolejnění tratě Pardubice – Stéblová nelze očekávat v hodnocených částech obcí Rosice, Ohrazenice, Semtín, Srch a Stéblová zvýšení počtu obyvatel obtěžovaných hlukem a ani zvýšení počtu obyvatel rušených hlukem ve spánku,“ stojí v kladném posudku.

Železniční dopravci vyplácejí kompenzace kvůli vichřici, i když nemusejí

Součástí modernizace přitom má být také výstavba protihlukových stěn, plotů proti zvěři a především úprava současné trati, na které se díky úpravě oblouků bude moci jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Správa železniční a dopravní cesty hodlá také částečně upravit nástupiště, například ve stanici Rosice nad Labem, kterou bude modernizovaná trať protínat. 

Pokud nedojde k významnějším komplikacím, chce SŽDC výstavbu zahájit ke konci příštího roku, první vlaky se pak po nové trati projedou v roce 2020.

Když let skončí katastrofou. Vraky dopravních letadel můžete najít po celém světě
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy tamní krajiny
Retrostroje: Výrobu slavných „ušatých“ lokomotiv zastavil až příchod Hitlera

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!