Pražská plynárenská dostane více peněz | E15.cz

Pražská plynárenská dostane více peněz

Pražská plynárenská dostane více peněz
Pražská plynárenská
• 
ZDROJ: Pražská plynárenská

Jan Stuchlík

Po letech vyjednávání Energetický regulační úřad povolil Pražské plynárenské Distribuci zvýšit účetní hodnotu majetku. Díky tomu se zvedne regulovaná cena za distribuci plynu v Praze a firma získá navíc 133 milionů ročně.

Pražská plynárenská Distribuce vybere od spotřebitelů v příštích letech na údržbu plynovodní sítě o desítky milionů korun více než v minulosti. Energetický regulační úřad firmě povolil zvýšit hodnotu aktiv o 1,8 miliardy korun, z níž se vypočítává regulovaná cena za distribuci plynu.

Ročně se díky tomu zvednou příjmy firmy o sto třiatřicet milionů korun. Tyto peníze půjdou do modernizace sítě. Příští rok se meziročně zvedne cena za distribuci plynu v Praze o necelých devět procent na průměrných 231 korun za megawatthodinu. Za celou republiku se tato cena v průměru zvedne o 2,7 procenta.

ERÚ: Firma negeneruje dostatečné prostředky na obnovu svého majetku

„Je žádoucí, aby se hodnota regulovaných aktiv Pražské plynárenské Distribuce zvýšila, protože firma prokazatelně negeneruje dostatečné prostředky na obnovu svého majetku. Má ve srovnání s ostatními distribučními společnostmi významně starší plynárenské vybavení a opravy nebo obnova vyžadují zvýšené nároky na financování,“ vysvětluje postoj Energetického regulačního úřadu jeho mluvčí Jiří Chvojka.

Problém v hlavním městě vznikl při ocenění majetku v roce 2006, kdy se distribuce plynu právně oddělovala od obchodu s plynem. Tehdy firma do účetnictví zahrnula výrazně nižší hodnotu aktiv než ostatní distribuční společnosti RWE a E. ON. O zvýšení základu pro výpočet regulovaných cen jednala Pražská plynárenská Distribuce s regulačním úřadem několik let.

Pražská plynárenská zvýší hodnotu aktiv o 1,8 miliardy korun.

Kvůli nižší účetní hodnotě majetku Pražská plynárenská Distribuce v uplynulém období pravidelně investovala do modernizace a oprav sítí výrazně více peněz, než kolik činily odpisy aktiv zohledněné v regulované ceně.

„Díky nápravě regulačních parametrů se nám podaří splnit naše střednědobé investiční záměry. V období od 2015 do 2018 se naše výdaje meziročně zvýší o šedesát milionů korun. O dalších padesát milionů korun zvýšíme prostředky na opravy a údržbu plynárenských zařízení,“ říká Miroslav Vránek, mluvčí Pražské plynárenské.

Regulační úřad přecenění aktiv a zvýšení regulované ceny nepodmínil tím, že Pražská plynárenská Distribuce musí dodatečné příjmy investovat přímo do sítě. „Máme však od firmy reálný příslib, že se tak stane. Považujeme ho za korektní, protože vyjadřuje zájem vedení společnosti o zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek,“ dodává Chvojka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!