Pražská teplárenská zdraží teplo téměř o 4 procenta | E15.cz

Pražská teplárenská zdraží teplo téměř o 4 procenta

teplárna
teplárna
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská teplárenská zdraží v příštím roce odběratelům dodávky tepla o 3,5 až 3,8 procenta bez započtení vlivu DPH. Průměrné pražské domácnosti se tak měsíční náklady na teplo zvýší o 76 až 91 korun, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě. Zvýšení cen firma zdůvodňuje zdražením surovin, jejichž spalováním teplo vyrábí.

O 3,5 procenta se cena zvýší odběratelům tepla z Pražské teplárenské soustavy. V ní se teplo vyrábí z hnědého a černého uhlí, zemního plynu a spalováním odpadů. Zdražení o 3,8 procenta se dotkne odběratelů, kteří využívají lokální plynové zdroje Pražské teplárenské.

Zvýšení cen může ještě zvýraznit očekávaná změna sazby DPH. Ta v letošním roce činí 14 procent, podle záměru vlády by se ale měla zvýšit o jeden procentní bod. Pokud vláda návrh neprosadí, bude DPH od 1. ledna činit 17,5 procenta.

Pražská teplárenská nevyloučila, že ceny tepla znovu změní v průběhu příštího roku v závislosti na vývoji cen vstupních surovin.

Ceny zvyšují i ostatní teplárny. Teplárenské sdružení ČR v listopadu oznámilo, že teplo bez započtení vlivu DPH zdraží o dvě až sedm procent. Například společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zdražuje dodávky tepla o 5,2 procenta. Opatovická elektrárna, která teplem zásobuje domácnosti na Pardubicku, zvyšuje ceny o 6,9 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah