Primky mění majitele, hodinářskou firmu Elton koupil zbrojař Strnad | E15.cz

Primky mění majitele, hodinářskou firmu Elton koupil zbrojař Strnad

zakázkové hodinky Prim
zakázkové hodinky Prim
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada koupila většinový podíl ve společnosti Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která je výrobcem náramkových hodinek značky Prim. Podíl Czechoslovak Group koupila od pražské firmy E-Centrum, která zůstane menšinovým společníkem Eltonu. Cena transakce nebyla zveřejněna.

„Tímto krokem Czechoslovak Group pokračuje ve své vizi udržovat a dále rozvíjet tradiční československé značky, které jsou ve svých oborech výjimečné. Silné zázemí holdingu, který má aktuálně téměř 5000 zaměstnanců, přináší novoměstskému výrobci hodinek nové možnosti růstu a vývoje,“ uvedli mluvčí Eltonu Adéla Dittmannová a Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Novým předsedou představenstva Eltonu se stal Martin Pabiška, který v čele firmy vystřídal Aleše Fleischmanna.

Podnik Elton hodinářská je pokračovatelem novoměstské hodinářské tradice založené v roce 1949. Firma se zaměřuje na individuální výrobu hodinek na objednávku. Ročně vyrobí kolem 5000 kusů hodinek, z nichž přibližně pětinu tvoří hodinky s mechanickým strojkem. Podnik má asi 50 zaměstnanců. V roce 2009 Elton dokončil rozsáhlou investici do technologií, díky níž si dělá sám všechny díly mechanických strojků i zapouzdření. „Díky této investici je Elton jednou z mála světových firem, která dokáže vyrobit mechanické hodinky v jedné továrně,“ uvedla Dittmannová.

Prodejům se daří

Loni Elton hodinářská zvýšila prodej o 20 procent na 48 milionů korun a letos zatím pánovala zvýšení tržeb na více než 50 milionů korun. Růst odbytu podnik letos čeká zejména v Japonsku. Na českém trhu si vyšší tržby slibuje od nyní představené limitované edice náramkových hodinek k 700. výročí narození císaře Karla IV. Průměrná cena mechanických hodinek se pohybuje kolem 50 tisíc korun. Pokud jsou ze zlata, blíží se jejich cena k půl milionu korun. Ceny quartzových hodinek jsou mezi 5000 až 20 tisíc korun.

Před rokem 1989 tvořila zhruba polovinu produkce novoměstské společnosti speciální výroba pro vojenské účely. Po roce 1989 firma tuto výrobu opustila.

Strnadovi patří třeba Tatra či Avia

Do Strnadova průmyslového a zbrojařského holdingu Czechoslovak Group patří například kopřivnická Tatra. Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Podniky holdingu Czechoslovak Group loni vytvořily tržby 12 miliard korun.

Zatím poslední akvizicí firmy byl nákup automobilky Avia od indické firmy Ashok Leyland. Letos v únoru skupina ovládla letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy. V dubnu získala pardubickou společnost Retia vyrábějící radarovou techniku a další vojenskou elektroniku.

Hodinky s označením Prim prodává i konkurenční frýdecko-místecká MPM-Quality, která ochrannou známku vlastní od roku 2001, kdy ji koupila od tehdejší Chronotechny Šternberk. Obě firmy kvůli tomu vedly už několik soudních sporů a záležitost není dořešena. Problémy mají svůj původ v době privatizace v 90. letech.

Skupina Czechoslovak Group se uchází o významné armádní zakázky
- Průmyslový a zbrojařský holding se v minulosti jmenoval Excalibur Group, název na Czechoslovak Group změnil letos v lednu. Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby.

- Majitelem Czechoslovak Group je podnikatel Jaroslav Strnad, který již v minulosti převzal například kopřivnickou Tatru vyrábějící těžké a středně těžké nákladní vozy. Czechoslovak Group a její dceřiné společnosti jsou propojeny s kopřivnickou automobilkou Tatra Trucks, kterou Strnad spoluvlastní s podnikatelem René Materou.

- Součástí skupiny je společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), která vznikla loni v květnu a v současnosti se připravuje na výrobu vojenských vozidel Titus a Pandur. Státní agentura CzechInvest zařadila TDV mezi nejvýznamnější investice, jež v loňském roce zprostředkovala v Moravskoslezském kraji. Hodnota investice má být 192 milionů korun. Česká vláda by měla s TDV uzavřít smlouvu na dodávku 20 nových obrněnců Pandur za více než 1,3 miliardy korun.

- Firmy ze skupiny Czechoslovak Group se v minulosti dostaly do povědomí veřejnosti třeba kvůli obžalobě za údajné skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Uchází se také o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně třeba do Iráku.

- Součástí skupiny je také například společnost Excalibur Army, která patří k důležitým hráčům na českém zbrojařském poli. Je strategickým partnerem nadnárodního holdingu obranného průmyslu General Dynamics Land Systems Europe.

- Letos v únoru skupina Czechoslovak Group ovládla letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy. V dubnu získala stoprocentní podíl v pardubické společnosti Retia vyrábějící radarovou techniku a další vojenskou elektroniku.

- Czechoslovak Group koupila letos v dubnu automobilku Avia od indické firmy Ashok Leyland. Ročně chce vyrobit 200 až 300 nákladních vozů. Nová auta se zatím vyrábějí v areálu v pražských Letňanech, jejich výroba se ale možná přesune mimo Prahu.

- Czechoslovak Group koupila většinový podíl ve firmě Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která je výrobcem náramkových hodinek značky Prim. Podíl Czechoslovak Group koupila od pražské firmy E-Centrum, která zůstane menšinovým společníkem Eltonu.

- Czechoslovak Group má přes 4000 zaměstnanců v ČR a na Slovensku. V loňském roce holding podle odhadů zvýšil tržby ze 7,6 miliardy na 12,3 miliardy korun. Export činil 6,8 miliardy proti 4,4 miliardy v roce 2014.
Elton hodinářská - pokračovatel novoměstské hodinářské tradice
- Elton hodinářská vyrábí hodinky v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Zaměřuje se na individuální výrobu na objednávku, do budoucna hodlá významně rozvinout i odbyt hodinek v prodejnách prostřednictvím obchodních partnerů a hodinářství.

- Firma je pokračovatelem novoměstské hodinářské tradice založené v roce 1949. Ročně vyrobí kolem 5000 kusů hodinek, z nichž přibližně pětinu tvoří hodinky s mechanickým strojkem. Zbytek je vybaven quartzovým strojkem ze Švýcarska, který Elton jako jedinou důležitou součástku nakupuje. Vše ostatní si firma vyrábí sama.

- Většinový podíl v Eltonu zakoupila Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada od pražské firmy E-Centrum, která zůstane menšinovým společníkem Eltonu.

- Prodejny má firma kromě Nového Města nad Metují také v Praze a v Ostravě. Mezi obchodní partnery Eltonu patří i firmy, například ČEZ a Škoda Auto, státní instituce či Český olympijský výbor.

- V loňském roce firma zvýšila prodej o 20 procent na 48 milionů korun. Letos podnik plánuje další zvýšení tržeb na více než 50 milionů korun. Růst odbytu čeká zejména v Japonsku.

- Zhruba 90 procent produkce Eltonu, který v současnosti zaměstnává asi 50 lidí, tvoří zakázková výroba. Zákazník tak může podobu hodinek do značné míry sám určit.

- Průměrná cena mechanických hodinek se pohybuje kolem 50.000 korun, ceny quartzových jsou mezi 5000 až 20.000 korun. Mezi sběrateli přetrvává zájem i o historické kousky.

- Prodej Eltonu táhnou zejména limitované edice hodinek, které firma vydává k významným příležitostem. V posledních letech zaujaly edice s názvy Prim Orlík Tobruk (k 70. výročí konce druhé světové války), Spartak Retro, Prim Hirošima (na počest architekta Jana Letzela, tvůrce takzvaného Atomového dómu v Hirošimě) nebo Prim Karel IV. (k letošnímu 700. výročí narození císaře).

- Továrna na výrobu náramkových hodinek Prim byla založena v Novém Městě nad Metují 6. listopadu 1949. Sériovou výrobu hodinek, které se staly tuzemskou legendou, pak firma založená jako závod Chronotechna zahájila v roce 1957.

- Od té doby novoměstský závod (nyní pod názvem firmy Elton hodinářská) prodal miliony kusů „Primek“, známé jsou například modely Orlík, Pavouk, Spartak či Diplomat.

- Značka prošla během let velkou proměnou, z výrobku pro širokou veřejnost se stala spíše exkluzivní záležitostí.

- Společnost Elton hodinářská převzala označení Prim od svých právních předchůdců. Užívá také evropskou ochrannou zámku Manufacture PRIM 1949.

- Hodinky s označením Prim prodává i konkurenční frýdecko-místecká MPM-Quality, která ochrannou známku vlastní od roku 2001, kdy ji koupila od Chronotechny Šternberk. Obě firmy kvůli tomu vedly už několik soudních sporů a záležitost není dořešena. Problémy mají svůj původ v době privatizace v 90. letech.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.