Příspěvky na elektromobily nezafungovaly. Na Slovensku zůstaly nevyčerpané

Elektromobil

Elektromobil Zdroj: profimedia.cz

Dobíjení elektromobilu - Toyota Prius Plug-in
Elektromobil
Elektromobil
Elektromobil
5
Fotogalerie

Dotace na elektromobily a hybridní vozy na Slovensku velký zájem o koupi zmiňovaných typů vozidel nevyvolaly a necelé tři týdny před skončením projektu zůstala část podpory nevyčerpána. Vyplývá to z údajů slovenského svazu automobilového průmyslu (ZAP), který projekt dotací spravuje.

Slovenské ministerstvo hospodářství a ZAP vyčlenily v roce 2016 na podporu rozšíření elektromobilů na Slovensku 5,22 milionu eur (135 milionů korun). Tento balík peněz, který stačí na dotace pro více než tisícovku vozidel, možná nebude vyčerpán ani v prodlouženém termínu do konce června.

Zájemci o dotace dosud přihlásili do dotačního programu 769 vozidel, tedy necelé tři čtvrtiny předpokládaného počtu. Ukončení projektu bylo původně naplánováno na konec loňského roku, země ho ale prodloužila o dalších šest měsíců.

Zájem o elektromobily a hybridní vozy na Slovensku se oproti minulosti sice zvýšil, nadále ale tvoří jen zlomek celkového počtu prodaných automobilů. Elektromobily jsou výrazně dražší než srovnatelné vozy s konvenčním pohonem.

Státní příspěvek na nový automobil pouze s elektrickým pohonem činí na Slovensku pět tisíc eur (129 tisíc korun), u plug-in hybridů to je tři tisíce eur (77 400 korun). Dotaci nedostanou žadatelé najednou, ale v průběhu zhruba dvou let od registrace vozu.

Slovensko je největším výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele. Elektromobily v zemi vyrábí továrna německé automobilky Volkswagen, a to model malého městského vozidla Volkswagen e-up!. Elektrická auta bude podle dřívějších informací montovat ve své slovenské továrně také francouzská automobilka PSA.