PSA se v pololetí propadla do ztráty, chystá restrukturalizaci | E15.cz

PSA se v pololetí propadla do ztráty, chystá restrukturalizaci

PSA Peugeot Citroën
PSA Peugeot Citroën
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, která působí i v České republice, měla v prvním pololetí čistou ztrátu 819 milionů eur (asi 20,9 miliardy korun). Před rokem ještě hospodařila se ziskem 806 milionů eur. PSA je po Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě. Tržby firmě klesly o 5,1 procenta na 29,55 miliardy eur (asi 754,6 miliardy korun).

Management se nyní chystá prosadit už dříve avizované propouštění, v jehož rámci počítá se snížením počtu zaměstnanců asi o deset procent. Díky tomu chce ušetřit až 1,5 miliardy eur (asi 38,3 miliardy korun) a na konci roku neprohloubit ztrátu z pololetí. Firma tvrdí, že příští rok zredukuje provozní náklady na polovinu.

Připravovaná restrukturalizace ve Francii naráží na tvrdý politický odpor. Podle prezidenta Francoise Hollanda je propouštění nepřijatelné. Vlivné odbory označily plán za „vyhlášení války“. Peugeot je proto podle agetury Reuters ochoten jít alternativní cestou – pokud mu vláda poskytne finanční pomoc například ve formě daňových úlev, neuzavře továrnu Sevelnord na severu Francie. Ta zaměstnává 2700 lidí a měla by se zde rozběhnout užitkových vozů koncernu s japonskou Toyotou. Pokud se ale automobilka nedohodne s odbory a vládou, může vozy vyrábět i jinde.

Ztráta v automobilové divizi v pololetí činila 662 milionů eur, což je hlavní příčina celkové ztráty. Na ni management upozornil už před pár dny, kdy oznamoval, že z továren automobilky ve Francii bude muset odejít kolem 8000 zaměstnanců. Propouštění by se ale mělo týkat i kolínské automobilky TPCA, kde pracuje 2800 lidí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.