PSA začne vyrábět na Slovensku nový citroën, prý budoucí pilíř značky | E15.cz

PSA začne vyrábět na Slovensku nový citroën, prý budoucí pilíř značky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën bude ve svém závodě v Trnavě na západním Slovensku vyrábět nový model vozu Citroën, který by se měl stát nosným pilířem této značky.

Napsal to portál Aktuality.sk, podle kterého o tom rozhodl mateřský koncern automobilky. Oficiální ohlášení výroby nového modelu ve slovenské továrně automobilky se původně očekávalo během dneška po plánované schůzce slovenského premiéra Roberta Fica se zástupci PSA. Kvůli Ficově nemoci ale bylo setkání zrušeno, podle Švece se hledá náhradní termín jednání.

Přesný název nového modelu není podle portálu znám. Mělo by jít o vozidlo nižší třídy na bázi sportovně-užitkových vozidel. Celkové investice na vývoj nového modelu prý dosáhnou 300 milionů eur (8,2 miliardy korun), z toho asi 80 milionů eur by mělo jít do slovenského závodu PSA v podobě investic do nových technologií včetně svařovny.

Slovenská továrna PSA loni zvýšila produkci aut o zhruba tři procenta na rekordních asi 255 tisíc vozidel. PSA na Slovensku vyrábí víceúčelový vůz Citroën C3 Picasso a také Peugeot 208. Podle dřívějších informací by montáž vozu Citroën C3 Picasso v Trnavě měla skončit v příštím roce, nahradit by ho tak mohla právě výroba nového modelu.

Vedení se s odbory nedohodlo

Vedení továrny a odbory se ani při dnešním jednání nedohodly na zvýšení mezd pracovníků, další kolo by podle vyjádření tamní odborové organizace už mělo uskutečnit přes zprostředkovatele. Pokud obě strany nedospějí k dohodě, odboráři by mohli vyhlásit stávkovou pohotovost případně i vstoupit do stávky. Odbory požadují plošné navýšení platů, společnost nabídla pouze jednorázovou odměnu. V minulosti se firma s odbory dohodla na zmrazení platů na roky 2013 a 2014 výměnou za udržení zaměstnanosti. V závodě pracuje kolem 3500 lidí.

PSA působí i v České republice, kde má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota. Automobilový průmysl je jedním z hlavních tahounů exportně orientované slovenské ekonomiky. Kromě PSA mají továrny na Slovensku také automobilky Volkswagen a Kia Motors, jakož i řada výrobců součástek. Slovenský závod automobilky Kia oznámil, že z důvodu zvýšeného počtu objednávek na motory zavede ve své motorárně třísměnný provoz a přijme více než 50 pracovníků. Motory závod dodává i do sesterské továrny Hyundai v Nošovicích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.