Raději investujeme do automatizace, než do nabírání Ukrajinců, zní z českých firem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Raději investujeme do automatizace, než do nabírání Ukrajinců, zní z českých firem

Jan Stuchlík

Zájem českých firem o automatizaci výroby a firemních procesů roste. Shodují se na tom hlavní výrobci a prodejci těchto technologií.

„Rozdíl proti roku 2016 je vidět také v úrovni informovanosti. Před dvěma roky firmy spíše hledaly výhody digitalizace, loni už poptávaly konkrétní možnosti využití digitálních řešení,“ říká ředitel průmyslové automatizace a digitalizace v ABB ČR Martin Červinka.

Podniky mají zájem o chytré senzory, analytická měření nebo řešení pro prediktivní diagnostiku. „Mezi klienty Siemensu se zvyšuje také zájem o automatické propojení informací z návrhů a výroby konkrétního produktu s provozními daty, která vznikají při jeho používání,“ doplňuje ředitel pro digitalizaci Siemensu v Česku Leoš Dvořák.

Firmy se o větší využití automatizace začaly zajímat mimo jiné kvůli nedostatku pracovníků. „Viděli jsme to na regionálních seminářích, které jsme o nasazování technologií Průmyslu 4.0 pořádali. Část firem raději řeší, jak zvýšit kapacitu výrobu pomocí digitalizace, než aby najímali další ukrajinské dělníky. Vědí, že to pomůže jejich konkurenceschopnosti i do budoucna,“ uvádí člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy a ředitel společnosti Elcom Jiří Holoubek. Nejde přitom jen o nákup robotů, ale častěji o lepší využití dat pro řízení výroby.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!