Rekordní květen: Automobilový trh v EU vyskočil o 16 procent | E15.cz

Rekordní květen: Automobilový trh v EU vyskočil o 16 procent

Showroom BMW
Showroom BMW
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Yannick Soler via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii zrychlil v květnu meziroční růst na 16 procent z dubnového tempa 9,1 procenta. Dosažený počet 1,288 milionu vozů byl nejvyšší květnový výsledek za osm let, tedy od doby, než automobilový průmysl zasáhla hospodářská krize. Tvrdí to Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Celkový prodej nových osobních aut v EU roste bez přerušení již 33 měsíců.

Počet nově registrovaných aut v dubnu vzrostl ve všech zemích EU s výjimkou Irska a dvouciferná tempa hlásily takřka všechny hlavní trhy - Itálie, Francie, Španělsko i Německo. V České republice se prodej zvýšil o 34,4 procenta na 24.335 vozů.

Evropa se podle analytika ČSOB Petra Dufka přibližuje k rekordním číslům roku 2008 a stále lze mluvit o téměř plošném oživení. „Pravidelné průzkumy mezi spotřebiteli vyznívají ve znamení dalšího růstu prodeje nových vozů napříč EU. Po vlně nákupů firemních vozů se trh dostal do fáze obměny vozového parku domácností. Přesto nelze přehlížet, že jsme se přiblížili na dohled k historickému rekordu, od něhož nás dělí jen zhruba 205.000 aut v ročním vyjádření,“ dodal.

Všem vzrostl odbyt

Vyšší odbyt v dubnu zaznamenali takřka všichni výrobci aut, včetně největší evropské automobilky Volkswagen, která se potýká s následky skandálu kolem měření emisí u naftových vozů. Odbyt vozů značky VW, které se skandál týká nejvíce, stoupl o 4,1 procenta. Jejich podíl na trhu EU se ale dál snížil na 11,1 procenta. Prodej vozů dceřiné značky Škoda vzrostl o 15,3 procenta.

Růst v Británii o pouhých 2,5 procenta podle partnera KPMG Jana Linharta souvisí s opatrností Britů kvůli možnému brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, a zároveň s vyšším tempem v předchozích měsících. „Obecně patří britský trh společně s německým ke stabilizačním prvkům evropského automobilového trhu. Tyto dva trhy nepodléhají tak silným výkyvům jako třeba trh italský či španělský,“ dodal.

Ke květnovému zrychlení růstu přispěl jeden prodejní den navíc. Za prvních pět měsíců roku se počet registrací nových osobních vozů v EU zvýšil o 9,9 procenta na 6,4 milionu. Nejvyšší tempo růstu zaznamenaly trhy Itálie, Španělska a Francie. ACEA očekává, že trend růstu bude pokračovat. Na celý letošní rok sdružení zvýšilo odhad růstu na pět procent z dosavadních dvou procent. Prodej nových aut v EU loni vzrostl o 9,3 procenta na 13,7 milionu vozů a zaznamenal druhý rok růstu za sebou.

Z jednotlivých výrobců táhl minulý měsíc růst prodeje zejména francouzský Renault a italská skupina Fiat Chrysler Automobiles. Dvouciferná tempa růstu zaznamenaly i německé automobilky Daimler a BMW i společnost Audi ze skupiny Volkswagen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah