Koronavirus - čínské továrny obnovují provoz | E15.cz

Čínské továrny obnovují provoz. Výrobce iPhonů chce jet do konce měsíce na plný výkon

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínská hospodářská data za únor šokovala světové trhy, březen se ale zatím vyvíjí o poznání pozitivněji. Výrobce iPhonů, společnost Foxconn, uvedl, že jeho čínské továrny už jedou na polovinu své kapacity. Ještě do konce měsíce by prý měly dosáhnout plného sezonního vytížení. Údaje o opětovném nárůstu míry znečistění ovzduší v zemi pak ukazují, že provoz obnovují i další průmysloví výrobci.

Průměrná koncentrace odixů dusíku v ovzduší v Číně vzrostla meziměsíčně téměř o polovinu. Stále jde však o zhruba dvacet procent nižší úroveň ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Vyplývá to ze studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistoty ovzduší, která vycházela ze satelitních snímků. V případě Číny nabývají podobné nepřímé důkazy na významu, protože mnozí ekonomové považují oficiální data z čínské ekonomiky za nevěrohodná.

Tento týden přitom světovými zpravodajskými agenturami proběhly obavy, že v provincii Če-ťiang místy nabralo obnovování produkce potěmkinovských rysů. Fabriky sice schválně vykazovaly vysoký odběr energií, reálně ale nic nevyráběly. Zprávy z dalších oblastí Číny však zatím o opakování této praxe jinde nesvědčí.

Produkci obnovuje například také společnost LG Display nebo výrobce polovodičů CTC Global, uvádí portál CNBC. „Naši pracovníci v Číně ale musejí pracovat ve speciálních ochranných oděvech a nechat si dvakrát denně přeměřit teplotu,“ sdělil CNBC šéf CTC Global Marvin Sepe.

Analytici proto spekulují, zda lze v Číně v případě odeznívání epidemie koronaviru čekat ekonomickou regeneraci ve tvaru písmene V. „Spíše to teď ale vypadá, že budeme svědky pomalejšího zotavení připomínající ,U‘ kvůli tomu, jak rostou počty nakažených a úmrtí v ostatních částech světa,“ uvedl Adam Sharpe z portálu Lloyd‘s List, který agreguje data o světovém obchodu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video