Ropná společnost BP ztrojnásobila zisk, překonala očekávání | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ropná společnost BP ztrojnásobila zisk, překonala očekávání

Ropná společnost BP ztrojnásobila zisk, překonala očekávání
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Základní zisk britské ropné společnosti BP se v letošním prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobil na 1,51 miliardy dolarů (37,2 miliardy Kč) z 532 milionů dolarů ve stejném období loňského roku. Přispěly k tomu vyšší ceny ropy a vyšší produkce, výsledky ale přináší i razantní snížení nákladů.

Výsledek překonal odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali zisk na 1,26 miliardy dolarů. Základní zisk nezahrnuje některé mimořádné položky a výkyvy v ohodnocení zásob.

Podnik by zveřejněnými výsledky mohl uklidnit investory. V únoru je totiž překvapil sdělením, že k tomu, aby letos po sérii investic dospěl k vyrovnanému hospodaření, musela by se cena ropy pohybovat kolem 60 dolarů za barel.

Špičky OPEC se shodly, omezení těžby je třeba prodloužit

Čistý zisk BP ve čtvrtletí vystoupil na 1,4 miliardy dolarů z 583 milionů před rokem. Dividendu firma navrhuje ponechat na deseti centech na akcii.

BP letos hodlá zahájit až osm projektů, což je nejvyšší roční počet v historii podniku. Některé z těchto projektů budou v Ománu a v Ázerbájdžánu. Do konce desetiletí by tak měla firma těžbu ropy zvýšit o 800 tisíc barelů denně. V letošním prvním čtvrtletí produkce ropy a zemního plynu činila 3,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně a meziročně byla o pět procent vyšší.

Osekávání investic skončilo, americká těžba ropy vstává z mrtvých

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!