Rosněfť ropnou divizi Morgan Stanley nekoupí. Americké úřady to odmítly | e15.cz

Rosněfť ropnou divizi Morgan Stanley nekoupí. Americké úřady to odmítly

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil (ilustrační foto)
Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Rosneft

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro ruský ropný gigant Rosněfť to měl být významný krok na americký trh. Nakonec ale z plánů sešlo. Ruská ropná jednička zrušila nákup ropné divize americké banky Morgan Stanley po té, co americké regulační úřady odmítly transakci odsouhlasit. Obě strany se přitom dohodly na prodeji divize už loni v prosinci, letos v září obchod schválila Evropská komise.

„Obě strany věnovaly této transakci značné úsilí a litují, že nemohla být dokončena. I přesto budou dál spolupracovat v jiných oblastech,“ uvedla Rosněfť podle agentury Reuters. Klíčový regulační orgán v USA požádal nejprve obě strany o více informací k transakci, nakonec ji ale neschválil, dodala firma.

Morgan Stanley měla prodat Rosněfti aktivity s ročními tržbami kolem miliardy dolarů (22,5 miliardy korun), s více než 100 obchodníky a s podílem 49 procent ve společnosti Heidmar, která je jedním z největších světových provozovatelů tankerů. Morgan Stanley je další finanční společností z Wall Street, která se zbavuje aktivit na poli komodit kvůli zvýšenému tlaku regulačních orgánů na posílení kapitálu.

Pro ruskou ropnou jedničku, v jejímž čele stojí vlivný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin a kde má stát podíl skoro 70 procent, mělo jít o významný krok na americký trh. Rosněfť se loni po převzetí menšího rivala TNK-BP stala z hlediska objemu těžby největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě.

Vliv sankcí: omezený přístup na mezinárodní trhy

Velkých ruských společností se dotkly sankce, které Evropská unie a USA uvalily na Rusko za jeho podíl na ukrajinské krizi. Rosněfť a další podniky a banky mají kvůli sankcím omezený přístup na mezinárodní finanční trhy a západní energetické koncerny nesmějí s ruskými partnery v řadě oblastí spolupracovat. V září pozastavil americký koncern Exxon Mobil spolupráci s Rosněftí na průzkumu ropných zásob v arktické oblasti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery