Rusko a Japonsko hrozí odvetou za americká cla na ocel a hliník | E15.cz

Rusko a Japonsko hrozí odvetou za americká cla na ocel a hliník

Rusko a Japonsko hrozí odvetou za americká cla na ocel a hliník
Hliníkárenský gigant Rusal
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Rusko a Japonsko varovaly, že by mohly vůči Spojeným státům uvalit obchodní sankce v hodnotě téměř miliardy dolarů (zhruba 22 miliard korun) jako odvetu za americká cla na dovoz oceli a hliníku. Vyplývá to podle agentury Reuters z dokumentů Světové obchodní organizace (WTO).

Nová americká cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent vstoupila v platnost 23. března. Rusko tvrdí, že pro jeho export bude tento krok znamenat dodatečnou celní zátěž v hodnotě 538 milionů dolarů ročně. Japonsko pak hovoří o částce 440 milionů dolarů ročně. Obě země uvedly, že mají právo zatížit americký export náklady ve srovnatelné výši. Nespecifikovaly však, jakých produktů by se odvetná opatření mohla týkat.

Kvůli americkým clům na ocel a hliník se na WTO obrátila také Evropská unie. Ta již organizaci předložila seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká odvetná cla. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky.

EU je zatím od nových amerických cel osvobozena, její dočasná výjimka však již na konci tohoto měsíce vyprší. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes uvedl, že Spojené státy výjimku nejspíš neprodlouží, takže se EU bude muset rozhodnout, jak zareaguje.

Čína otevírá dveře zahraničním automobilkám. Sníží clo na dovoz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!