Rusko nabízí Exxonu nové projekty, navzdory sankcím | E15.cz

Rusko nabízí Exxonu nové projekty, navzdory sankcím

Exxon
Exxon
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rusko zahájilo jednání s americkou firmou Exxon Mobil o nových projektech v oblasti ropy a zemního plynu. Jde o možnosti rozšíření stávající spolupráce amerického gigantu a ruské společnosti Rosněfť. S odvoláním na zdroje z ruské vlády o tom informovala agentura Bloomberg. Vláda Spojených států ale zvažuje, že příští měsíc uvalí na Rusko další sankce.

Rusko pro Exxon připravilo několik možností ve sféře produkce zemního plynu, rafinace nebo výroby chemikálií, z nichž žádná není v současné době předmětem amerických sankcí.

Kvůli dosavadním sankcím se Exxon v průběhu letošního roku stáhl z většiny společných podniků s Rosněftí. Na obě firmy, které v roce 2013 uzavřely širokou dohodu o spolupráci v oblasti Severního ledového oceánu a Baltského moře, měl tento krok zásadní dopad. Exxonu zůstal v Rusku jediný významný projekt, Sachalin-1, který byl zahájen před více než deseti lety a těží asi 200 tisíc barelů ropy denně.

Nabídka nových projektů je něco, na čem se Rusko dohodlo s Exxonem v roce 2017, obě strany zároveň urovnaly táhnoucí se daňový spor týkající se projektu Sachalin-1, uvedly zdroje agentury. Pokud by se americká společnost rozhodla rozšířit v Rusku svou působnost a vybrat si některý z projektů, dohoda se podle nich dá očekávat do konce letošního roku.

Spojené státy ale zvažují uvalit na Rusko další sankce, a to možná už v listopadu. Washington už v srpnu zakázal vývoz některých "citlivých" produktů a technologií do Ruska, což by mohlo mít dopad na projekty v oblasti rafinace, výroby zkapalněného zemního plynu a v chemickém průmyslu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah