Rusko odložilo schůzku o dodávkách plynu Ukrajině | E15.cz

Rusko odložilo schůzku o dodávkách plynu Ukrajině

Rusko odložilo schůzku o dodávkách plynu Ukrajině
Detail podzemního zásobniku RWE
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Chystané třístranné jednání mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou komisí o dodávkách ruského zemního plynu během nadcházející zimy bylo odloženo z tohoto na příští týden. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského ministerstva energetiky.

Odklad mezitím potvrdila i Evropská komise. Od schůzky, která se měla konat koncem týdne, se očekávalo urovnání rusko-ukrajinského sporu. Datum nové schůzky ještě nebylo uvedeno, podle agentury RIA Novosti se i termín má domluvit příští týden.

Předchozí kolo se konalo 26. září v Berlíně, kde se podle komisaře EU pro energetiku Günthera Oettingera ruský ministr energetiky Alexandr Novak předběžně dohodl se svým ukrajinským kolegou Jurijem Prodanem na tom, že Ukrajina do konce října zaplatí dvě miliardy dolarů z dluhu za dodávky ruského plynu z minulosti. Dalších 1,1 miliardy dolarů pak měl Kyjev zaplatit do konce roku. Na oplátku mělo Rusko obnovit dodávky plynu na Ukrajinu, a to za cenu 385 dolarů za tisíc metrů kubických plynu.

Dohoda byla předběžná, měly ji ještě schválit vlády obou zemí. Později se však ukázalo, že ji strany interpretují rozdílně: podle Prodana totiž ukrajinské platby neměly být splátkami dluhu za plyn, ale předplatným na nové dodávky. Moskva ale považuje za zásadní, aby Kyjev uhradil alespoň část dluhu, než přistoupí k novým dodávkám.

Gazprom pochybuje o platební schopnosti Ukrajiny

TASS připomněl, že šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller pochybuje o platební schopnosti Ukrajinců a že v úterý ukrajinská energetická společnost Naftogaz včas nezaplatila své závazky z dluhopisů ve výši 1,67 miliardy dolarů. Dnes v podvečer ale státní podnik oznámil, že sumu držitelům eurobondů uhradil.

Agentura Reuters naopak přirovnala situaci s dodávkami ruského plynu v předvečer zimní sezony ke hře kočky s myší: Gazprom dodává citelně méně plynu, než požadují Polsko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko, odkud plyn směřoval na Ukrajinu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!