Rusko po šesti měsících obnovilo dodávky plynu na Ukrajinu | e15.cz

Rusko po šesti měsících obnovilo dodávky plynu na Ukrajinu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: gaz-system.pl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po zhruba půlroční přestávce dnes Rusko obnovilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Moskva dodávky zastavila za vleklé politické krize mezi oběma státy v polovině června, a to kvůli sporům o ceny a nezaplacené účty.

„Ukrajina začala dostávat ruský plyn. Objem importu se pohybuje kolem 43,5 milionu krychlových metrů denně,“ řekl mluvčí ukrajinského monopolu pro přepravu plynu Ukrtransgaz.. V pondělí přitom Ukrtransgaz informoval, že dodávky by měly být obnoveny až ve čtvrtek.

Rusko a Ukrajina se již koncem října za asistence Evropské komise dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících. Kyjev si ale podle dohody musí dodávky předplácet.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz minulý týden poslala ruskému plynárenskému gigantu Gazprom 378 milionů dolarů (8,5 miliardy Kč), aby si předplatila prosincovou dodávku jedné miliardy krychlových metrů plynu. Gazprom v sobotu potvrdil, že peníze obdržel.

Čtvrtinu spotřeby pokrývá domácí těžba

Ukrajina podle tamního ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna v současné době spotřebovává přes 200 milionů krychlových metrů plynu denně. Z toho zhruba 55 milionů doposud pokrývala domácí těžbou, 120 milionů čerpáním ze zásobníků a zbytek takzvanými zpětnými dodávkami ze sousedních zemí Evropské unie.

Demčyšyn již dříve upozornil, že Ukrajina by v prvním čtvrtletí příštího roku mohla od Ruska koupit dalších 1,5 miliardy krychlových metrů plynu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery