Rusko podezřívá Lukoil a další ropné firmy z manipulace cen | E15.cz

Rusko podezřívá Lukoil a další ropné firmy z manipulace cen

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Taema via Flickr

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování velkých ruských ropných firem, které podezřívá, že na tamním trhu manipulují s cenami benzinu s cílem dosáhnout jejich zvýšení. Mezi vyšetřovanými jsou soukromé firmy Lukoil a Bašněfť a také státní Rosněfť.

Podle prohlášení zveřejněném na internetových stránkách úřadu vypadá podezřele mnoho smluv o výměně komodit, které spolu ruské firmy letos uzavřely. Ceny benzinu v Rusku sice nyní začínají klesat, ale podle úřadu jen málo. Proto se rozhodl zahájit vyšetřování. Informovala o tom BBC.

Společnost Bašněfť je již vyšetřována v jiném případu kvůli podezření z praní špinavých peněz. Majitel firmy, miliardář Vladimir Jevtušenkov, je v domácím vězení. Někteří komentátoři tento případ přirovnávají k případu převzetí ropného koncernu Jukos v roce 2003.

Závislost na ropě

Rusko je největším producentem ropy na světě a státní pokladna je vysoce závislá na příjmech z prodeje této suroviny. Současný pokles cen ropy tak má negativní dopady na státní příjmy.

Na ruský ropný průmysl se zaměřily také sankce, které na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi uvalila Evropská unie a Spojené státy. Sankce se týkají technologie k průzkumu těžby ropy a služeb s tím spojených, což má dopad na plánovaný rozvoj nových polí na Sibiři. Rosněfť v srpnu kvůli sankcím požádala vládu o půjčku 42 miliard dolarů (931,5 miliardy korun).

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah