Rusko překvapivě odkládá privatizaci ropné společnosti Bašněfť | E15.cz

Rusko překvapivě odkládá privatizaci ropné společnosti Bašněfť

Ruský premiér Dmitrij Medveděv
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský premiér Dmitrij Medveděv se rozhodl odložit privatizaci středně velké ropné společnosti Bašněfť. Premiérova mluvčí uvedla, že odklad prodeje podílu schválil prezident Vladimir Putin, ale neupřesnila, jak dlouho odklad potrvá. Prodej padesátiprocentního podílu v Bašněfti měl být jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády, rozhodnutí prodej odložit je překvapivé.

Hodnota podílu na moskevské burze dnes činila kolem 261,5 miliardy rublů (98,2 miliardy korun). O koupi podílu projevila zájem například ruská státní ropná společnost Rosněfť, jejíž ředitel Igor Sečin je blízkým spojencem prezidenta Putina. Mezi uchazeče ale patřil i Vagit Alekperov, jeden z nejbohatších lidí v Rusku, který řídí soukromou ropnou společnost Lukoil, poznamenala agentura Reuters.

Rusko potřebuje dodatečné příjmy do rozpočtu, neboť ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Podle ruské zpravodajské organizace RBS dospěl Medveděv k rozhodnutí odložit privatizaci Bašněfti poté, co do Kremlu poslala dopis autonomní republika Baškortostán. Společnost Bašněfť má na jejím území část svých těžebních aktivit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah