Rusko těží nejvíce ropy od rozpadu Sovětského svazu | E15.cz

Rusko těží nejvíce ropy od rozpadu Sovětského svazu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Těžba ropy v Rusku v září stoupla na 11,36 milionu barelů denně z 11,21 milionu barelů denně v srpnu a dosáhla tak nejvyšší úrovně v postsovětské éře. Vyplývá to z údajů ministerstva energetiky, z nichž čerpala agentura Reuters. K tomuto růstu přispěla zejména vyšší produkce společnosti Rosněfť a projekty se zahraniční účastí.

Ruská těžba se v minulém měsíci dostala nad úroveň 11,247 milionu barelů denně z října 2016, a tedy nad výchozí hranici pro dohodu o omezování těžby, kterou státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) spolu s Ruskem a dalšími producenty prováděly od ledna 2017. Letos v červnu se signatáři dohodli na zmírnění těžebních restrikcí.

OPEC v září zvýšila těžbu na nejvyšší úroveň v letošním roce, avšak růst byl pouze nízký kvůli poklesu těžby v Íránu, který zmírnil pozitivní vliv růstu produkce v Libyi, Saúdské Arábii a Angole. Podle agentury Reuters těžba celkově stoupla o 90 tisíc barelů denně na 32,85 milionu barelů denně.

Podle údajů ministerstva společnost Rosněfť, která je největší ropnou firmou v Rusku a největším těžařem ropy na světě s akciemi na burze, zvýšila těžbu v září oproti srpnu o 1,5 procenta na téměř čtyři miliony barelů denně. Produkce projektů se zahraniční účastí pak stoupla o více než 20 procent na 300 tisíc barelů denně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah