Cena ropy překonala hranici 80 dolarů za barel, vzhůru ji tlačí dohoda o omezení těžby | E15.cz

Cena ropy překonala hranici 80 dolarů za barel, vzhůru ji tlačí dohoda o omezení těžby

Barely ropy
Barely ropy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny ropy výrazně rostou, zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu a dalších předních producentů ropy na nedělním setkání v Alžírsku totiž rozhodli, že její produkci zatím nebudou zvyšovat. Severomořská ropa Brent se tak přehoupla přes hranici 80 dolarů za barel.

Kolem 08:30 středoevropského letního času si Brent připisoval lehce přes dvě procenta na 80,41 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 1,9 procenta na 72,13 dolaru za barel.

Členové OPEC a další významné ropné producentské státy v čele s Ruskem se v neděli rozhodli nepřistoupit na požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa snížit ceny ropy. Po setkání v alžírském hlavním městě Alžíru vydali společné prohlášení, ve kterém hovoří o „vcelku zdravém vztahu mezi nabídkou a poptávkou“.

Další podporu dostává cena ropy díky plánovaným americkým sankcím proti Íránu, třetímu největšímu producentu ropy v rámci OPEC. Samy americké zásoby ropy jsou navíc na nejnižší úrovni od začátku roku 2015.

Analytici očekávají, že cena ropy se v nadcházejících měsících vyšplhá až nad 90 dolarů za barel. Začátkem příštího roku by se podle nich mohla pohybovat kolem sta dolarů za barel.

Ceny ropy Brent v posledních 12 měsících:

Brent Chart

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah