Rusko zvýší kapacitu plynovodu do Turecka. Ankara chce vyjednat slevu | e15.cz

Rusko zvýší kapacitu plynovodu do Turecka. Ankara chce vyjednat slevu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko a Rusko se dohodly na zvýšení kapacity plynovodu Blue Stream, který přivádí ruský plyn přes Černé moře do Turecka, ze současných 16 na 19 miliard metrů krychlových ročně. Turecko, které je závislé na ruském plynu, by zároveň ještě dnes mělo zahájit jednání s ruským monopolním vývozcem plynu Gazprom o možné změně ceny plynu či jeho dodávkách.

„Nalezli jsme rámcovou shodu s Ruskou federací,“ prohlásil turecký ministr energetiky Tanez Yildiz před plánovaným setkáním s náměstkem šéfa ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexandrem Medveděvem. Yildiz přitom upřesnil, že Ankara by s Moskvou mohla podepsat nový kontrakt o odběru plynu za „rozumnou cenu“.

Turecká poptávka po plynu stoupla od roku 2000 o více než trojnásobek na skoro 47 miliard krychlových metrů. Očekává se přitom, že se bude zvyšovat i nadále v souvislosti s tím, jak roste turecká ekonomika i tamní populace. Turecko přitom skoro veškerou svou poptávku po energiích pokrývá dovozem ze zahraničí, a otázka cen plynu tak bude další prioritou vlády v Ankaře.

Yildiz minulý týden naznačil, že Turecko je ochotno dát Rusku souhlas s případným vstupem plynovodu South Stream na své území. S Alexandrem Medveděvem by měl hovořit i o krocích, jak zabránit případným problémům se zajištěním dodávek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah