Rusnoka vyděsily obchody Čepra. Jeho šéf musí vysvětlit neprůhledné transakce | E15.cz

Rusnoka vyděsily obchody Čepra. Jeho šéf musí vysvětlit neprůhledné transakce

Rusnoka vyděsily obchody Čepra. Jeho šéf musí vysvětlit neprůhledné transakce
Premiér Jiří Rusnok na tiskové konferenci po schůzi vlády. Zleva v pozadí přihlížejí ministři Martin Holcát, Martin Pecina a Jiří Cienciala.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
nos

Premiér Jiří Rusnok si předvolá generálního ředitele státní firmy Čepro Jana Duspěvu kvůli údajně netransparentním nákupům firmy. Rusnok to uvedl v České televizi. Podle Transparency International Čepro zadalo v minulosti zakázky o celkové hodnotě přes čtyři miliardy korun firmě P3Chem, která neobchoduje s nikým jiným a jejíž většinový vlastník sídlí na Kypru.

Tajemství okolo obchodování společnosti Čepro a firmy P3Chem chce rozkrýt premiér v demisi Jiří Rusnok. „Jedná se o naprosto nenápadné s.r.o. sídlící v rodinném domku někde v Ústí nad Labem, jeho jediným odběratelem je firma Čepro,“ řekl České televizi o firmě P3Chem Stanislav Beránek z Transparency International. „Z veřejných údajů o ní nejde zjistit skoro nic,“ dodal.

„Tato firma funguje jako zprostředkovatel. A je otázka, proč tedy státní podnik Čepro nakupuje ty pohonné hmoty přes zprostředkovatele a ne napřímo,“ uvedl dále Beránek. Rusnok prohlásil, že ho informace od Transparency International trápí. „Já si nedovedu představit, že bych byl ředitelem nějaké státní firmy a uzavíral kontrakty s takovými společnostmi. Mě to prostě děsí,“ řekl Rusnok. „Zavolám si pana generálního ředitele a budu chtít slyšet vysvětlení,“ dodal.

Společnosti Čepro a P3Chem
Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47 tisíc metrů krychlových. K dispozici má 650 skladovacích nádrží, jejich kapacita je 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost rovněž provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil. Loni byl hrubý zisk Čepra 642 milionů korun.
Společnost P3Chem podle obchodního rejstříku funguje od roku 2005 a sídlí v Ústí nad Labem. Jejím vlastníkem je z 99 procent kyperská firma FS Konratitz Limited.

Mluvčí Čepra Lenka Svobodová České televizi sdělila, že P3Chem patří mezi minoritní dodavatele Čepra. V letošním roce by měla dodat méně než pět procent všech pohonných hmot, které Čepro nakupuje. Obchodní vztah obou firem trvá už pět let a dodávky od P3Chem jsou podle Svobodové plněny podle požadavků Čepra.

Čerstvé maso v Čepru

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!