Růst zisku Coca-Coly překonal odhady, firma ve čtvrtletí vydělala téměř třicet miliard

Coca-Cola

Coca-Cola Zdroj: archiv e15

Zisk i tržby největšího světového výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola překonaly v prvním čtvrtletí očekávání analytiků. Čistý zisk meziročně stoupl o 16 procent na 1,37 miliardy dolarů (zhruba 29 miliard korun). Tržby sice o 16 procent naopak klesly na 7,63 miliardy dolarů, ale byly i tak zhruba 300 milionů dolarů nad odhady. Podle firmy měla na výsledku podíl zvýšená poptávka po nové coca-cole bez obsahu cukru Coke Zero Sugar a nových příchutích dietní coca-coly.

Analytici oslovení společností Zacks Investment Research očekávali tržby 7,44 miliardy dolarů. Na jejich poklesu se podílel prodej stáčecích závodů, kterých se firma vzdává kvůli úsporám. Bez započtení této a dalších mimořádných položek by se prodej o pět procent zvýšil.

Úspěch firma sklízí s novými nízkokalorickými nápoji ovocných příchutí. "Máme správné strategie a jsme si jistí, že dosáhneme svého celoročního cíle," řekl její šéf James Quincey. Na povzbudivé výsledky reagovaly i akcionáři, před otevřením burzy přidávaly akcie Coca-Coly celé jedno procento. Během uplynulých 12 měsíců stoupla její cena o dvě procenta.