Saúdská Arábie možná pošle státní ropný gigant Aramco na burzu | E15.cz

Saúdská Arábie možná pošle státní ropný gigant Aramco na burzu

Ropa, ilustrační foto
Ropa, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdskoarabská vláda uvažuje o prodeji části akcií státního ropného gigantu Aramco na burze. Britskému týdeníku The Economist to řekl zástupce saúdského korunního prince Muhamad bin Salmán. Rijád v poslední době připravuje plány privatizace, protože kvůli těžkému propadu cen ropy mu chybějí peníze do rozpočtu.

Aramco je zdaleka největší ropnou společností světa a její rezervy ropy v objemu kolem 265 miliard barelů se podílejí na celkovém objemu ověřených světových zásob asi 15 procenty. Kdyby její akcie vstoupily na burzu, mohla by se Aramco stát první veřejně obchodovanou společností na světě s tržní hodnotou přes bilion dolarů. Aramco produkuje zhruba deset milionů barelů ropy denně, asi trojnásobek toho, co těží největší světová veřejně obchodovaná ropná společnost Exxon Mopbil.

„Zkoumáme to a věřím, že se rozhodneme během příštích měsíců,“ řekl místoprinc. „Osobně jsem takovým krokem nadšený. Věřím, že je to v zájmu saúdského trhu i v zájmu Aramco,“ dodal. Neuvedl ale, jak jak velký podíl vláda byla ochotna prodat.

Prodej akcií Aramco by mohl krátkodobě pokrýt většinu rozpočtového deficitu země. Loni rozpočet Saúdské Arábie vykázal rekordní deficit 367 miliard rijálů (2,4 bilionu korun), což bylo asi 15 procent hrubého domácího produktu. Příčinou obrovského výpadku jsou ceny ropy, které za poslední rok a půl ztratily 70 procent hodnoty.

Salmán také s pomocí západních a místních konzultantů vypracovává pětiletý plán transformace. Ten by měl saúdskou ekonomiku rozvíjet mimo oblast těžby a zpracování ropy a posílit soukromý sektor. Podrobnosti plánu by měla vláda oznámit v příštích týdnech, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah