Saúdská ropná skupina Aramco chystá expanzi do zahraničí | e15.cz

Saúdská ropná skupina Aramco chystá expanzi do zahraničí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdskoarabská státní ropná společnost Aramco chystá expanzi do zahraničí, využít k tomu chce i společných podniků s místními společnostmi. Firma uvažuje o příležitostech v Číně, Indii, Indonésii, Spojených státech a Vietnamu. Novinářům to dnes řekl šéf podniku Amín Násir. Zástupci médií navštívili ústředí firmy v Zahránu, což se stává jen velmi zřídka.

„Posuzujeme současnou situaci na trhu a přestože je velmi složitá, je také vynikající příležitostí k růstu,“ řekl Násir, jehož citovala agentura Reuters. Šéf podniku se domnívá, že světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o dalších 1,2 milionu barelů denně. Současným problémem trhu s ropou je přetlak nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny dolů. Z více než dvanáctiletého minima, kde byly ceny v lednu, už se ale ropa citelně zotavila.

Aramco se připravuje na částečnou privatizaci v rámci snahy omezit závislost na příjmech z prodeje ropy. Vláda, která kvůli nízkým cenám ropy bojuje s masivním rozpočtovým schodkem, by skrze primární úpis mohla prodat až pět procent akcií společnosti Aramco. Vláda také firmu požádala, aby hrála důležitou roli v rozvoji průmyslových projektů, jež mají pomoci ekonomiku přesměrovat na jiné příjmy než z prodeje ropy.

Komplex pro 80 tisíc lidí

Aramco buduje na východním pobřeží Saúdské Arábie rozsáhlý komplex pro opravu a stavbu lodí. Plně funkční by mohl být do roku 2021, prohlásil Násir. První fáze bude dokončena do roku 2018, potenciálně se v ní budou vyrábět tankery a vrtné plošiny.

Aramco počítá s tím, že komplex vytvoří zhruba 80 tisíc nových pracovních příležitostí. Objem dovozu do Saúdské Arábie má díky němu klesnout asi o 12 miliard dolarů.

Saúdská Arábie, která patří k největším světovým dodavatelům ropy, brání od zahájení propadu světových cen ropy v polovině roku 2014 svůj podíl na trhu a odmítá snižovat těžbu, což by ceny podpořilo. Tím se snaží vytlačit z trhu konkurenty s vyššími náklady na těžbu, což jsou zejména americké firmy dobývající ropu z břidlicových hornin.

Aramco zajišťuje zhruba devítinu světových dodávek ropy. Násir řekl, že firma loni těžila v průměru 10,2 milionu barelů ropy denně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery