Siemens chce zavřít závod Výprachtice a výrobu dát do Řecka | E15.cz

Siemens chce zavřít závod Výprachtice a výrobu dát do Řecka

Siemens
Siemens
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Elektrotechnická firma OEZ Letohrad z koncernu Siemens hodlá uzavřít závod ve Výprachticích na Orlickoústecku a dosud úspěšnou výrobu pojistek přesunout do Řecka. Rozhodla o tom mateřská firma Siemens. Uzavření závodu by se týkalo 110 lidí, převážně žen. Celkem v podniku OEZ Letohrad pracuje 1800 lidí. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.

Podle předsedy výprachtických odborářů Ladislava Marka termín ukončení výroby zatím stanoven nebyl. Údajně by měl provoz skončit příští rok v březnu. Podnik svůj krok nechce zatím blíže komentovat. „Projekt je stále ve stádiu příprav, mění se a upřesňuje,“ uvedl mluvčí firmy Tomáš Hermann. Podle deníku bude hlavním argumentem pro přesun výroby to, že do Česka firma stěhuje náročnější výrobu na úkor jednodušší.

Starosta Výprachtic a současně krajský radní pro cestovní ruch Miroslav Stejskal (ČSSD) vidí příčinu přesunu výroby v pobídkách v rámci pomoci zadluženému Řecku. „Můj názor je ten, že existují programy na pomoc Řecku podporované Evropskou unií a mezi nimi je i program pro hromadu lidí, kteří budou muset opouštět státní sféru a jít do výroby,“ uvedl.

V srpnu se podle deníku mají do Výprachtic přijet Řekové zaučovat, na podzim se do Řecka vypraví vybraní pracovníci z Letohradu a Výprachtic. Dle jednoho z pracovníků Siemensu, jenž si přál zůstat v anonymitě, se nyní zvažuje, zda se 110 výprachtických zaměstnanců přesune jinam v rámci OEZ, nebo bude propuštěno.

Letos v červnu firma OEZ oznámila, že během několika let zaměstná v Králíkách na Orlickoústecku až 130 lidí. Podnik chce v pětitisícovém městě vyrábět zcela nový produkt. První dělníky začne přijímat na přelomu roku. Výrobu umístí v pronajatých halách.Součástí koncernu Simens je OEZ od roku 2007. Siemens loni do Letohradu převedl výrobu vzduchových jističů z Berlína. Nová výroba a navazující provozy přinesly práci zhruba 180 lidem. Za daňové období od října 2009 do září 2010 OEZ zvýšil tržby meziročně asi o pětinu na 1,6 miliardy korun. Nezdaněný zisk dosáhl 194,5 milionu korun. Podnik se tím dostal ze ztráty 37,1 milionu korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah