Škoda Auto vybudovala farmu 3D tiskáren. Vyrábí chybějící díly | e15.cz

Škoda Auto si postavila farmu 3D tiskáren. Vyrábí chybějící díly i nástroje pro dělníky

Video se připravuje ...

av

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Škoda Auto sází čím dál tím více na roboty. Česká automobilka využívá takzvané 3D farmy. Pomocí desítek 3D tiskáren si vyrábí chybějící komponenty, náhradní díly a nářadí. Svaz průmyslu a dopravy za to Škodovce udělil ocenění za jeden z nejinovativnějších přístupů.

„Pomocí 3D tisku vyrábíme komponenty a nářadí rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Plně tak využíváme technologie z oblasti Průmyslu 4.0," říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva Škoda Auto za oblast výroby a logistiky.

Škodovka používá metodu 3D tisku například při výrobě prototypů v pilotní hale. Automobilka navíc používá tuto technologii v útvaru Centrálního technického servisu, například při výrobě nářadí a náhradních dílů nebo při zkouškách nových materiálů.

V oblasti výroby a logistiky využívá automobilka 50 kusů 3D tiskáren, které jsou v vzájemně propojeny prostřednictvím speciální sítě. Největší „3D farma“, což je skupina deseti tiskáren, se nachází ve svařovně hlavního závodu v Mladé Boleslavi. Tato technologie umožňuje flexibilně vyrábět potřebné nářadí nebo provádět opravy. "Výrazně se tím zkracuje dodací lhůta pro potřebné nářadí a náhradní díly a odpadá nutnost pořizovat si je do zásoby. Tištěné díly se zakládají v databázi a lze je kdykoliv dodatečně vytisknout či příslušným způsobem upravit." uvádí automobilka.

Škoda Auto 3D tiskárny využila v době pandemie. Během dvou měsíců vyrobila celkem1400 ochranných štítů pro své zaměstnance a pracovníky různých neziskových organizací.

Podívejte se, jak probíhá výroba 3D tiskáren Prusha Research

Autor: av

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery