Škoda Vagonka dodá na Slovensko za dvě miliardy patrové vlaky | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Škoda Vagonka dodá na Slovensko za dvě miliardy patrové vlaky

ČTK, vag

Státní dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) si u ostravské fimy Škoda Vagonka za téměř 77 milionů eur (přes dvě miliardy korun) objednal osm třívozových pantografů. Slovenský podnik využil opci ze smlouvy na dodávku celkem devíti souprav, zakázku financuje převážně Brusel.

K naplnění kontraktu přistoupila ZSSK poté, co Evropská komise schválila Slovensku nový projekt modernizace příměstské vlakové a regionální dopravy za 170 milionů eur. Nákup vlaků tak slovenské dráhy zaplatí z větší části z evropských fondů.

„K uplatnění opce došlo vzhledem ke krátkým termínům dodání vlaků. První vozy mají být dodány na podzim 2014, poslední v říjnu 2015,“ sdělila ČTK mluvčí ZSSK Jana Morháčová.

Konstrukční řešení souprav pro ZSSK vychází z řady patrových elektrických jednotek CityElefant, které jezdí v České republice. Smlouvu na koupi první soupravy s opcí na dalších osm vlaků v celkové hodnotě 86,5 milionu eur uzavřel slovenský dopravce s ostravskou firmou v květnu.

Škoda Vagonka v uplynulých letech dodala na Slovensko 20 elektrických jednotek. Spolu s novým kontraktem jsou součástí projektu ZSSK na obnovu vlaků, které zahrnují nákup 61 souprav. Vedle Škody Vagonka se na dodávkách podílí slovenská společnost ŽOS Vrútky se soupravami s naftovými motory.

Slovenské ministerstvo dopravy uvedlo, že díky evropským fondům se zemi podaří vyměnit více než polovinu příměstských a regionálních vlaků. Další projekt na nákup souprav plánuje Slovensko připravit po roce 2014, tedy v příštím sedmiletém rozpočtovém období EU.

Společnost ZSSK po letech omezování spojů zejména na regionálních tratích naopak v novém jízdním řádu, který začne platit v neděli, vlakovou dopravu posílí.

Slovensko kupuje i další škodovácké výrobky
Škoda Vagonka patří do skupiny Škoda Transportation, které loni klesl čistý zisk o 400 milionů korun na tři miliardy Kč. O stejnou částku se snížily i tržby, které činily 15,3 miliardy Kč. Skupina letos na Slovensku uspěla i v tendrech na dodávku tramvají a trolejbusů pro dopravní podnik hlavního města Bratislavy.

Autor: ČTK, vag
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!